لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۰

اوباما: پایبندی به ارزش های جهانی، کشور ها را قوی تر می کند


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید پایبندی به ارزش های جهان‌شمول از جمله آزادی مطبوعات و آزادی مذهب،کشورها را قوی تر خواهد کرد.

باراک اوباما که برای شرکت در جلسات رهبران جهان در همایش اقتصادی کشورهای جنوب شرقی آسیا موسوم به آسه آن به مالزی رفته است.

اوباما همچنین برای نشان دادن حمایت از پذیرش پناهجویان در سراسر جهان از یک مرکز آموزشی برای مهاجران در کوالالامپور که اکثراً پناهجویان میانماری هستند ، دیدن کرد و گفت: "یکی از دلائلی که می خواستم از این مرکز دیدن کنم این است که ما شاهد موج بی سابقه مهاجرت در جهان هستیم. جهان به درستی بر فاجعه انسانی که در سوریه در حال تکوین است ، توجه دارد اما نباید فراموش کنیم که میلیون ها پناهجو از مناطق جنگ زده در جهان آواره شده اند و شصت میلیون نفر در سراسر جهان آواره اند."

آقای اوباما پناهجویان را فرزندانی خواند که نیازمند عشق ، حمایت و آموزش هستند.

اوباما: پایبندی به ارزش های جهانی، کشور ها را قوی تر می کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

در همایش شرق آسیا و همایش اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا ، آسه آن ، در مالزی،باراک اوباما و رهبران کشورهای چین ، ژاپن ، روسیه ، هند ، کره جنوبی ، استرالیا و نیوزلند حضور دارند.

اوباما پس از ملاقات با نجیب رزاق نخست وزیر مالزی به خبرنگاران گفت ، مالزی بخشی از ائتلاف جهانی علیه داعش است و می تواند در مقابله با تفسیر و تعبیر مخرب و منحرفی از اسلام ، نقش فوق العاداه ای داشته باشد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در جلسه ای با فعالان جامعه مدنی در کوالالامپور ، پایتخت مالزی ملاقات کرد. او مالزی را کشوری توصیف کرد که طیف وسیعی از گروهای قومی و باورهای دینی را در خود جای داده است و از سنت مدارا برخوردار است.

اوباما در این جلسه در دفاع از حقوق و آزادی های مدنی گفت: "در مذاکراتم با رهبران آسه آن و همچنین با رهبران سراسر جهان بر این باور تاکید خواهم کرد که ارزش های بنیادین جهانشمول مانند آزادی مطبوعات ، آزادی مذهب ، آزادی اجتماعات ، ارزش هائی هستند که پایبندی به آن ها کشورها را قوی تر می کند."

آقای اوباما بعدا در سخنان خود در نشست اقتصادی گفت پیمان تجاری موسوم به مشارکت ترانس پاسفیک، که تعدادی از کشورهای عضو آسه آن در آن حضور دارند ، معیارهای حقوق بشر و مقابله با کار اجباری را که او برده داری مدرن خواند، ارتقا خواهد داد.

اوباما گفت ، این مشارکت ، نمونه بارزی است که چگونه آمریکا و متحدانش می توانند برای بوجودآوردن جهانی که برای نسل های آینده می خواهیم ، همکاری می کنند.

آمریکا از اقدام چین در ساخت جزایر مصنوعی در مجمع الجزایر اسپارتلی نگران است و آن را گامی در گسترش توان نظامی پکن در آب های جنوب شرقی آسیا می بیند. عبور سالانه پنج تریلیون دلار کالا در دریای جنوب چین، گویای وزنه اقتصادی کشورهای منطقه است.

XS
SM
MD
LG