لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

اوباما: آمریکا برای جلوگیری از گسترش ابولا گام‌های جدیدی برمی‌دارد


مأموران بهداشت لیبریا، یک زن مشکوک به بیماری ابولا را می برند تا سوار آمبولانس کنند - مونرویا، ۲۵ شهریور ۱۳۹۳
مأموران بهداشت لیبریا، یک زن مشکوک به بیماری ابولا را می برند تا سوار آمبولانس کنند - مونرویا، ۲۵ شهریور ۱۳۹۳

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اقداماتی را که برای کمک به کشورهای درگیر ابولا، و کمک به کنترل و جلوگیری از سرایت آن به دیگر نقاط جهان در دست دارد، با مردم در میان گذاشت.

واقعیت این است: در کشورهای آفریقای غربی، بیماری ابولا به صورت یک ایپدمی درآمده که نظیرش را قبلاً ندیده‌ایم. این بیماری به نحوی غیرقابل کنترل در حال سرایت است، و گسترده‌تر می‌شود. امروز، هزاران نفر در آفریقای غربی به آن مبتلا هستند. این رقم به زودی ممکن است به ده‌ها هزار نفر برسد؛ و اگر الآن جلوی شیوع آن را نگیریم، صدها هزار نفر به آن مبتلا خواهند شد – که پی‌آمدهای سیاسی و اقتصادی و امنیتی شدیدی برای همه ما به دنبال خواهد داشت.

ابولا یک اپیدمی است که تنها امنیت منطقه را تهدید نمی‌کند، بلکه اگر کشورهای مبتلا در مقابل بیماری از پا درآیند، اگر اقتصاد این کشورها سقوط کند، و اگر مردم وحشت‌زده شوند، آنگاه تهدیدی بالقوه برای امنیت جهان به شمار می‌رود. چنین رویدادی تأثیرات ژرفی بر همه ما خواهد گذاشت، حتی اگر مستقیماً ناقل بیماری نباشیم.‌

از همین رو، دو ماه پیش من به دولت توصیه کردم که ابولا را در اولویت امنیت ملی قرار دهند. همه ما در دولت روی این مسأله کار می‌کنیم – و امروز همه وزرا و رئیس تیم امنیت ملی برای همین با من جلسه دارند.

ما در حمایت از استراتژی‌ مقابله با بیماری ابولا، منابع چشمگیری صرف کرده‌ایم، و چهار هدف در نظر داریم:

نخست – کنترل شیوع بیماری؛

دوم – رفع تأثیرات بیماری ابولا بر اقتصادها و جوامع محلی برای پیشگیری از وقوع یک فاجعه انسانی؛

سوم – همآهنگی برای واکنش گسترده‌تر جهانی؛ و

چهارم – تشکیل یک نظام بهداشت عمومی به صورت فوری و اضطراری در کشورهای مبتلا برای آینده – نه تنها در آفریقای غربی بلکه در کشورهایی که به طور کلی منابع زیادی در اختیار ندارند.

بنابراین، امروز اعلام می‌کنم که میزان پاسخ به شیوع ابولا را به نحو عمده‌ای بالا برده‌ایم. به درخواست دولت لیبریا، یک مرکز فرماندهی نظامی در آن کشور برپا می‌کنیم که از تلاش‌های غیرنظامی در منطقه آفریقای غربی حمایت کند – نظیر آنچه که بعد از زمین لرزه هائیتی در آن کشور انجام دادیم. ژنرال داریل ویلیامز، فرمانده نیروهای آمریکایی در آفریقا فرماندهی این مرکز را برعهده خواهد داشت. او همین امروز از راه رسید و الآن در لیبریاست. نیروهای آمریکایی توان و مهارت خود را در فرماندهی و کنترل، لجستیک و مهندسی به کار خواهند گرفت. و وزارت دفاع و نیروهای مسلح ما در این کار از هر سازمان دیگری در دنیا بهترند.

قصد داریم یک پل هوایی ایجاد کنیم که از طریق آن کارکنان بخش بهداشت و لوازم مورد نیاز پزشکی را با سرعت بیشتری به آفریقای غربی برسانیم. در کشور سنگال مقری تشکیل می‌دهیم که به اعزام پرسنل و ملزومات طبی کمک کند. یک سایت آموزشی جدید راه‌اندازی می‌کنیم تا هزاران مأمور بهداشتی را برای رسیدگی به شمار بیشتری از بیماران با دقت و ایمنی بیشتر آموزش دهند. پرسنل خدمات بهداشت عمومی آمریکا در بیمارستان‌های صحرایی در حال احداث در لیبریا مستقر خواهند شد؛ و نمایندگی ایالت متحده برای توسعه بین‌المللی با همکاری شرکای بین‌المللی و جوامع محلی با شرکت در« کارزار مراقبت‌های بهداشتی محلی»، بسته‌های اطلاعاتی و مواد مورد نیاز را در اختیار صدها هزار خانواده قرار خواهند داد تا خانواده‌ها بتوانند بهتر از خود مراقبت کنند.

ما همچنین واحدهای درمانی بیشتری – از جمله فضاهایی برای قرنطینه و بیش از یک‌هزار تختخواب – خواهیم ساخت.

در تمام این تلاش‌ها، ایمنی پرسنل ما از اولویت بالایی برخوردار است. در همین حال، دانشمندان ما به پژوهش فوری بر روی بیماری ابولا ادامه می‌دهند به امید آن که درمان‌های جدید و شاید واکسنی برای این بیماری بیابند. امروز من از کنگره می‌خواهم که بودجه‌ای را که درخواست کرده‌ایم، تصویب کند تا بتوانیم این اقدامات ضروری و اساسی را ادامه دهیم.

XS
SM
MD
LG