لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

هشدار سازمان‌های بین المللی: ابولا به سرعت در حال گسترش است


دبیر کل سازمان ملل از رهبران کشورهای جهان خواست تا بر کمک‌های خود برای مبارزه با بیماری مرگبار ابولا بیفزایند.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کرد که بان کی مون در تماس با برخی از رهبران کشورهای جهان مانند نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهوری فرانسه، با ابراز نگرانی از گسترش سریع ابولا، خواستار افزایش کمک‌های مالی این کشورها برای مبارزه با شیوع بیشتر این بیماری شده است.

ویروس ابولا که از پنج ماه پیش در غرب آفریقا شایع شده است، درمان قطعی ندارد. این بیماری تا کنون در کشورهای گینه، سیرالئون و لیبریا موجب مرگ دست کم ۲ هزار و صد نفر شده است. تا کنون تلاش‌ها برای مهار گسترش این بیماری موفق نبوده است و سازمان بهداشت جهانی میگوید که بیماری لیبریا به سرعت در حال گسترش است.

سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه اعلام کرد که به دلیل کمبود امکانات و سرعت شیوع بیماری، احتمال دارد تعداد مبتلایان طی هفته‌های آینده سه تا چهار برابر شده و به حدود ۲۰ هزار نفر برسد.

پیش از این، سازمان پزشکان بدون مرز، از توجه اندک کشورها نسبت به شیوع این بیماری کشنده به شدت انتقاد کرده بود.

بنا به اعلام سازمان بهداشت جهانی، لیبریا تخت بیمارستانی کافی برای این بیماران ندارد و حتی در این کشور برای جابجایی بیماریان، بجای آمبولانس از تاکسی استفاده می‌شود که می‌تواند عامل انتقال ویروس باشد.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد که بان کی مون در تماس با رهبران کشورهای جهان، از آنها خواسته است تا علاوه بر کمک‌های مالی، تیم‌های پزشکی، وسائل نقلیه و سایر تجهزیات درمانی را نیز برای مداوای مبتلایان به این بیماری اختصاص دهند.

در همین رابطه، وزیر توسعه بین‌الملل بریتانیا اعلام کرد که نیروی نظامی و متخصصان بریتانیایی برای کمک به دولت سیرالئون برای غلبه بر ویروس ابولا، راهی این کشور خواهند شد.

به او، بریتانیا قرار است یک مرکز درمانی ۶۲ تختخوابی برای قربانیان ویروس ابولا و محل استقرار نیروهای امدادگر بین‌المللی طی هشت هفته آینده در سیرالئون، ایجاد کند. این کشور برای این منظور، ۲۵ میلیون پوند اختصاص داده است.

بیماری ابولا با علائمی شبیه آنفلوآنزا شروع می‌شود، به همراه تب بالا و اسهال و استفراغ، و در نهایت به خونریزی داخلی یا خارجی، لخته شدن خون در تمام بدن، از کار افتادن ارگان‌های متعدد و مرگ منجر می‌شود.

XS
SM
MD
LG