لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

اوباما: اگر امروز با ابولا مبارزه نکنیم، بیماری در درازمدت ما را تهدید می‌کند


اجتماع مردم در برابر بیمارستانی در مونروویا که توسط سازمان فرانسوی پزشکان بدون مرز اداره می شود - لیبریا، ۱۶ شهریور ۱۳۹۳
اجتماع مردم در برابر بیمارستانی در مونروویا که توسط سازمان فرانسوی پزشکان بدون مرز اداره می شود - لیبریا، ۱۶ شهریور ۱۳۹۳

ویروس ابولا هم اکنون در در پنج کشور آفریقایی منتشر شده، و ‌تا کنون واکسن یا درمان تأیید شده‌ای برای بیماری ابولا پیدا نشده است.

باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید ایالات متحده برای کمک به مهار بیماری واگیردار ابولا و جلوگیری از تبدیل شدن آن به یک بحران جهانی که ممکن است مردم آمریکا را هم تهدید کند، باید کارهای بیشتری انجام دهد.

آقای اوباما در مصاحبه‌ با برنامه «ملاقات با مطبوعات» که از شبکه تلویزیونی اِن‌بی‌سی پخش شد گفت بیماری تا کنون در پنج قاره ۲۱۰۰ قربانی گرفته، اما بعید است که به این زودی به آمریکا سرایت کند.

با این حال، وی افزود اگر واشنگتن و دیگر قدرت‌های جهانی کمک پزشکی و تجهیزاتی را که برای مقابله فوری با بیماری لازم است به منطقه نمی‌فرستادند، عواقب بیشتری از بیماری گریبانگیر مردم و کشورها می‌شد:«اگر الآن این تلاش را دنبال نکنیم، شیوع ابولا تنها به قاره آفریقا محدود نخواهد ماند و به دیگر نقاط جهان سرایت خواهد کرد. ممکن است ویروس ابولا متحول شده، به آسانی از فردی به فرد دیگر منتقل شود؛ و آنگاه خطری جدی برای ایالات متحده خواهد بود.»

سازمان ملل متحد هفته گذشته اعلام کرده برای مقابله با ویروس ابولا، ۶۰۰ میلیون دلار منابع مورد نیاز است.

آقای اوباما گفت : «لازم است لوازم و تجهیزات نظامی – مثل واحدهای قرنطینه را برای حفظ امنیت و بهداشت عمومی امدادگرانی که از سراسر دنیا به منطقه مبتلا به ویروس ابولا اعزام می‌شوند، به‌کار گیریم. اگر این کار را بکنیم، باز هم ماه‌ها طول خواهد کشید تا این بیماری در آفریقا مهار شود.

شیوع بیماری ابولا اول بار در اسفندماه در کشور آفریقایی گینه مشاهده شد، و سپس به بخش‌های عمده‌ای از کشورهای سیرالئون و لیبریا سرایت کرد. در نیجریه و سنگال هم مواردی از بیماری مشاهده و ثبت شده است.
ت

ا کنون واکسن یا درمان تأیید شده‌ای برای این بیماری پیدا نشده است.

XS
SM
MD
LG