لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۰

گفتگوهای امنیتی روسیه و آمریکا درباره اسنودن


روسیه می گوید آژانس امنیتی کشور با همتای آمریکایی خود درباره ادوارد اسنودن گفت و گو می کند، اما تاکید کرده است او را برای روبرو شدن با اتهامات جاسوسی به آمریکا تحویل نخواهد داد.

یک سخنگوی ریاست جمهوری روسیه روز جمعه گفت مقامات اف اس بی با مسئولان اف بی آی – اداره آگاهی فدرال آمریکا – در این باره بحث می کنند. او جزئیاتی ارائه نداد، فقط گفت اسنودن به مقامات آمریکایی تحویل داده نخواهد شد.

اسنودن که ۳۰ سال دارد، یک ماه است در بخش ترانزیت فرودگاه شرمتیوو در مسکو به سر می برد، و در جستجوی کشوری است که به او پناهندگی بدهد تا بتواند از بازگشت به آمریکا و محاکمه به اتهام جاسوسی پرهیز کند. اما پس از آن که آمریکا گذرنامه اش را باطل کرد، راه خروج سریع او از روسیه بسته شد.

پیمانکار سابق اطلاعاتی آمریکا از روسیه پناهندگی موقت درخواست کرده است، ولی می گوید می خواهد سرانجام به آمریکای لاتین برود. دولت های چپگرای ونزوئلا، بولیوی و نیکاراگوئه پناهندگی به او پیشنهاد کرده اند.

خبرگزاری های روسیه روز چهارشنبه گزارش دادند قرار است مجوزی به اسنودن داده شود که وی بتواند سالن ترانزیت فرودگاه مسکو را ترک کند و رسماً وارد روسیه شود. اما وکیل روسی اسنودن گفت بررسی پرونده او از آنچه انتظار می رفت بیشترطول می کشد و وی همچنان به زندگی در فرودگاه ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG