لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

بحران سوریه در مذاکرات کری با مقامات عربستان


جان کری وزیر امورخارجه آمریکا با مقامات عربستان سعودی در باره مجموعه ای ازمسائل، از جمله وضع سوریه به گفت و گو نشسته است.

آمریکا وعربستان سعودی هردو بخشی از جلسه گروه دوستان سوریه در روز شنبه در قطربودند که درآن شرکت کنندگان کمک های بیشتری را به شورشیان مخالف بشار اسد تعهد کردند.

عربیتان سعودی برای شورشیان اسلحه فرستاده است، در حالی که آمریکا اخیراً اعلام کرد افزون بر کمکهای غیر نظامی، اسلحه نیز برای آنان خواهد فرستاد.

جان کری وزیر امور خارجه امریکا چند بار تکرار کرده است مذاکره بهترین راه برای حل بیش از دو سال شورش در سوریه است.

در این میان، دیپلمات های آمریکا و روسیه درجلسه ای در ژنو در روز سه شنبه درباره برنامه های تشکیل کنفرانس صلح سوریه بحث می کنند.

برگزارکنندگان کنفرانس می خواهند نمایندگان شورشیان و دولت اسد با یک دولت انتقالی برای پایان دادن به جنگ موافقت کنند. نزدیک دو ماه کوشش برای تعیین مکان و زمان برپایی کنفرانس هنوزبه جایی نرسیده است.

وزیر امورخارجه سوریه می گوید بشار اسد کنار نخواهد رفت، و دولت به عنوان شرطی برای حضور در مذاکرات می خواهد آتش بس برقرار شود.
ائتلاف اصلی اپوزیسیون سوریه نیز مذاکرات را رد کرده است، و می گوید درحالی که سربازان سوریه با کمک پرسنل حزب الله و ایران مرتکب بیرحمی هایی علیه مردم سوریه می شوند، مذاکره معنایی ندارد.
XS
SM
MD
LG