لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۴

آلمان: شنود دفاتر اتحادیه اروپا غیرقابل قبول است


تظاهرات هانور علیه امریکا بعد از گزارش اشپیگل
تظاهرات هانور علیه امریکا بعد از گزارش اشپیگل
آلمان می گوید اگر این ادعا که آژانس امنیت ملی امریکا دفاتر اتحادیه اروپا را شنود کرده و به شبکه کامپیوترهای داخلی آنان دست یافته درست باشد، باید گفت چنین جاسوسی ای از دوستان «غیر قابل قبول» است.
یک سخنگوی انگلا مرکل صدراعظم آلمان روز دوشنبه در برلین گفت اعتماد دوجانبه باید بعد از ادعای روز شنبه روزنامه اشپیگل درباره شنود از دفاتر اتحادیه اروپا، باید دوباره برقرار شود.
اشپیگل روز شنبه نوشت آژانس امنیت ملی امریکا در دفاتر اتحادیه اروپا درواشنگتن، بروکسل و نیویورک شنود گذاشته و به کامپیوترهای آن دفاتر نفوذ کرده، تلفنها، ای میل ها و دیگر اسناد را کنترل کرده اند. اشپیکل مطلب خود را بر اساس اسنادی نوشته که توسط ادوارد اسنودن پیمانکار آژانس امنیت ملی امریکا فاش شده است.

جان کری وزیر امور خارجه امریکا که اکنون درگیر مذاکرات صلح خاورمیانه است، روز دوشنبه گفت از این گزارش با خبر نبوده، اما برای بسیاری از کشورها «غیرطبیعی» نیست که در حمایت از امنیتشان تلاش کنند.
آقای کری درباره این موضوع در حاشیه کنفرانس منطقه ای در برونئی با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا گفتگو کرد و قول داد گفتگوهای خود را با وی در این باره - بعد از مطلع شدن از شرایط - ادامه دهد.
ادعای اشپیگل باعث شده برخی در اروپا خواهان تعلیق مذاکرات تجاری دو سوی آقیانوس اطلس شوند.
اسنودن در اواخر ماه مه با فراراز امریکا به هنگ کنگ رفت ودر آنجا اسنادی درباره برنامه شنود آژانش امنیت ملی در مقابله با تروریسم فاش کرد و سپس به روسیه رفت و اعتقاد بر این است که در سالن ترانزیت مسکو بسر می برد و از اکوادور تقاضای پناهندگی سیاسی کرده است.
رافائل کورا رئیس جمهوری اکوادور روز یکشنبه گفت سرنوشت اسنودن در دستان مقامهای روسیه است زیرا او نمی تواند فرودگاه را بدون گذرنامه معتبر امریکایی ترک کند و دولت او نمی تواند رسیدگی به درخواست پناهندگی را قبل از این که وی به اکوادور یا یکی از سفارتهای آن کشور برود ، مورد بررسی قرار دهد.
روسیه بارها تاکید کرده است که اسنودن درخاک آن کشور نیست و در ترانزیت فرودگاه بسر می برد و او آزاد است که هر جا می خواهد برود. مقامهای روسیه بار دیگر این سخنان را در پاسخ به اظهارات رئیس جمهوری اکوادور بیان داشتند.
آقای بایدن معاون رئیس جمهوری امریکا روز جمعه در یک مکالمه تلفنی با رئیس جمهوری اکواودر از وی خواست تقاضای پناهندگی اسنودن را رد کند.

بر اساس سندی از آژانس امنیت ملی امریکا که تاریخ سپتامبر ۲۰۱۰ را دارد، فقط چند کشور به عنوان دوستان امریکا مشخصاً مصون از نظارت (مانیتورینگ) شناخته شده اند که عبارتند از: بریتانیا، استرالیا، کانادا و نیوزلند.
XS
SM
MD
LG