لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۰

اوباما: موضع نتانیاهو در مورد کشور مستقل فلسطینی به اعتبار اسرائیل آسیب می زند


اوباما: موضع نتانیاهو در مورد کشور مستقل فلسطینی به اعتبار اسرائیل آسیب می زند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید عدم جدیت کافی اسرائیل در پیگیری مذاکرات صلحی که ایجاد یک کشور مستقل فسطینی را در دستور کار داشته باشد، به اعتبار اسرائیل در صحنه بین المللی لطمه زده است.

باراک اوباما در مصاحبه اخیر خود با شبکه ۲ تلویزیون اسرائیل که روز سه شنبه پخش شد، گفت عقیده جامعه جهانی این است که اسرائیل درباره گزینه موسوم به دو کشور در مذاکرات صلح جدی نیست و سخنان نخست وزیر اسرائیل به این نظر دامن زده است که تعهدی هم برای صلح با فلسطینی ها وجود ندارد.

بنیامین نتانیاهو، پیشاپیش انتخابات پارلمانی اسرائیل در ماه مارس وعده داد تا وقتی در قدرت باشد اجازه شکلی گیری یک کشور مستقل فلسطینی را نخواهد داد.

منشه امیر، کارشناس امور خاورمیانه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:31 0:00

هرچند آقای نتانیاهو بعد از پیروزی در انتخابات اسرائیل، فلسطینیان را به بازگشت به گفتگوهای صلح فراخواند و گفت به گزینه دو کشور متعهد است، اما انتقادها به سخنان انتخاباتی او ادامه یافت.

رئیس جمهوری آمریکا گفت طی ۱۸ ماه آینده، احتمالی برای رسیدن به چارچوب توافق صلح خاورمیانه متصور نیست.

آقای اوباما همچنین به نوعی گفت ممکن است که حمایت دفاعی دیپلماتیک آمریکا از اسرائیل در سازمان ملل متحد، بر سر مسئله فلسطین، مورد بازنگری قرار گیرد. اما او بر حمایت آمریکا از امنیت اسرائیل تاکید کرد.

باراک اوباما همچنین تائید کرد که اختلافات داخلی فلسطینی ها، چه از نظر ایدئولوژی و چه به لحاظ جغرافیایی، تلاش های رسیدن به صلح خاورمیانه را با مشکل مواجه کرده است.​

XS
SM
MD
LG