لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

پیروزی نتانیاهو در انتخابات و تاثیر آن بر روابط آمریکا و اسرائیل


در حالی که بنیامین نتانیاهو سرمست از پیروزی در انتخابات پارلمانی روز سه شنبه است، پرسش هایی درباره تاثیرات این موفقیت بر روابط ایالات متحده و اسرائیل مطرح شده است.

از قبیل تنش های فزاینده پیرامون رود متوقف شده صلح در خاورمیانه، یا سخنرانی احساسی اخیر نخست وزیر اسرائیل علیه روند گفتگوهای اتمی با ایران در کنگره آمریکا و تغییر موضع قبل از انتخابات آقای نتانیاهو، درباره آینده تشکیل دولت فلسطینی.

به گفته نخست وزیر اسرائیل «به نظرم هرکس بخواهد به سمت تشکیل دولت فلسطینی رود، یا بنا داشته باشد از بخشی از خاک ما عقب نشینی کند، در عمل سرزمینی را به اسلامگراهای رادیکال تروریست، برای حمله به اسرائیل اعطا کرده است.»

همزمان با برگزاری انتخابات روز سه شنبه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که همکاری واشنگتن با دولت جدید اسرائیل بدون توجه به نتیجه رای گیری، مانند گذشته، در موضوعاتی مانند صلح و امنیت در خاورمیانه ادامه خواهد داشت.

به گفته امانوئل اتولنگی کارشناس مسائل خاورمیانه از بنیاد دفاع از دموکراسی، حتی اگر نتیجه انتخابات پیروزی نتانیاهو نبود، تفاوت ویژه ای در بنیان روابط دوجانبه ایجاد نمی کرد.

او همچنین افزود «بخش عمده تفاوت دیدگاه بین واشگتن و اورشلیم نشأت گرفته از اختلافات سیاسی است. حالا این اختلافات می تواند درباره مساله ایران، فلسطین، سوریه و یا دیگر مسائل منطقه باشد. این اختلافات ادامه خواهند یافت.»

نری زیبلرکارشناس مسائل اسرائیل در موسسه تحقیقاتی واشنگتن، بر این باور است روابط شخصی آقای نتانیاهو با باراک اوباما، و حتی با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، مساله ساز است. زیرا به گفته این کارشناس، «نخست وزیر اسرائیل از توانایی برقرار کردن ارتباطات شخصی به عنوان اساس اعتماد سازی بی بهره است.»

به گفته آقای زیبلر اگر چه تفاوت دیدگاه ها باقی خواهد ماند اما ادامه فشار واشنگتن بر اسرائیل برای پیشبرد برنامه هایش را شاهد خواهیم بود.

او می گوید «باید فشار از سوی دولت آمریکا در مورد فرآیند صلح با فلسطینیان را انتظار داشت. به عبارت دیگر، باتوجه به سخنان اخیر آقای نتانیاهو درباره آینده فلسطین، دولت آمریکا احتمالا دیدگاه خود را در مورد توافق نهایی صلح ارائه خواهد داد، چه آقای نتانیاهو و دولتش آن را بپذیرند، چه مخالف آن باشند.»

آقای نتانیاهو اعلام کرده است که ظرف دو یا سه هفته آینده دولت ائتلافی خود را تشکیل خواهد داد تا چهارمین دوره نخست وزیرش را آغاز کند.

XS
SM
MD
LG