لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۵

اوباما: آمریکا یک ائتلاف گسترده علیه داعش را رهبری می کند


باراک اوباما در حال نطق تلویزیونی در روز چهارشنبه
باراک اوباما در حال نطق تلویزیونی در روز چهارشنبه

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در نطقی تلویزیونی استراتژی خود را برای برخورد با گروه موسوم به «دولت اسلامی» موسوم به داعش اعلام کرد. این گروه بخش های وسیعی در شمال و غرب عراق و شرق سوریه را تصرف کرده است. متن سخنرانی باراک اوباما را در زیر می خوانید:

هموطنان آمریکایی من، امشب، می خواهم درباره آنچه ایالات متحده و دوستان ما و متحدانمان برای تضعیف و در نهایت نابودی گروه تروریستی که داعش شناخته می شود انجام خواهند داد، با شما صحبت کنم.

به عنوان فرمانده کل قوا، بالاترین اولویت اصلی من امنیت مردم آمریکا است. طی سال های گذشته، ما به طور پیوسته با تروریست هایی که کشورمان را تهدید کرده اند، جنگیده ایم. ما اسامه بن لادن و بخش عمده رهبری القاعده در افغانستان و پاکستان را نابود کردیم.

ما وابستگان القاعده در یمن را هدف قرار دادیم، و اخیرا فرمانده ارشد گروه مرتبط با القاعده در سومالی را هدف قرار دادیم. ما این اقدامات را در حالی انجام داده ایم که بیش از ۱۴۰ هزار سرباز آمریکایی را از عراق به خانه بازگردانده ایم و تعداد نیروهایمان را در افغانستان کاهش داده ایم، جایی که ماموریت رزمی ما امسال تمام می شود. به لطف ارتش و مختصصان ضد-تروریستی ما، آمریکا امن تر شده است.

با این حال، ما هنوز با یک تهدید تروریستی مواجه هستیم. ما نمی توانیم هر اثر شرّی را در دنیا پاک کنیم، و گروه های کوچک قاتلان ظرفیت این را دارند که صدمه زیادی بزنند. این امر پیش از یازده سپتامبر صادق بود، اکنون نیز صحت دارد.

به همین دلیل است که باید همانطور که تهدیدها پدیدار می شوند، هوشیار باشیم. در این لحظه، بزرگترین تهدید ها از ناحیه خاورمیانه و شمال آفریقا است، جایی که گروه های رادیکال از نارضایتی ها برای منافع خود استفاده می کنند. یکی از این گروه ها، داعش است که خود را «خلافت اسلامی» می نامد.

اکنون بگذارید دو چیز را روشن کنیم: داعش «اسلامی» نیست. هیچ دینی کشتن بیگناهان را اجازه نمی دهد، و بخش اکثریت قربانیان داعش مسلمانان بوده اند. و داعش قطعا یک «دولت» نیست. این گروه قبلا رابط القاعده در عراق بوده است و از نزاع فرقه ای و جنگ داخلی سوریه برای کسب قلمرو در هر دو سوی مرز عراق و سوریه استفاده کرده است. دولتی آن را سازماندهی نمی کند، و مردم نیز مطیع آن نیستند. داعش به طور خلاصه و ساده یک سازمان تروریستی است. و هیچ چشم اندازی جز کشتار همه کسانی که جلوی راهش بایستند، ندارد.

در منطقه ای که با این همه خونریزی آشنا است، این تروریست ها در وحشیگری خاص هستند. آنها زندانیان اسیر را اعدام می کنند. آنها کودکان را می کشند. آنها زنان را برده می گیرند، به آنها تجاوز می کنند و آنها را به ازدواج وادار می کنند. آنها یک اقلیت دینی را به نسل کشی تهدید کردند. در اقداماتی وحشیانه، آنها جان دو خبرنگار آمریکایی – جیم فولی و استیون ساتلاف را گرفتند.

بنابراین، داعش تهدیدی برای مردم عراق و سوریه، و خاورمیانه بزرگتر از جمله شهروندان، پرسنل و تاسیسات آمریکا است. اگر این تروریست ها رها شوند، می توانند تهدید فزاینده ای برای فراتر از منطقه، از جمله ایالات متحده باشند.

درحالی که ما هنوز توطئه مشخصی را علیه میهنمان شناسایی نکرده ایم، رهبران داعش آمریکا و متحدان ما را تهدید کرده اند. جامعه اطلاعاتی ما معتقد است هزاران خارجی، از جمله اروپاییان و برخی آمریکایی ها – به داعش در سوریه و عراق پیوسته اند. این نیروها که آموزش دیده اند و در جنگ تجربه کسب کرده اند، می توانند به کشورهای خود بازگردند و حملات مرگبار انجام دهند.

من می دانم که خیلی از آمریکاییان نگران این تهدید ها هستند. امشب، می خواهم که شما بدانید ایالات متحده آمریکا با این تهدید ها با قدرت و اراده برخورد می کند. ماه گذشته، من به ارتش دستور دادم که برای متوقف کردن پیشروی داعش، علیه این گروه اقدامات هدفمند کند. از آن زمان ما بیش از ۱۵۰ حمله هوایی موفق در عراق انجام داده ایم. این حملات پرسنل و تاسیسات آمریکا را حفظ کرده است، نیروهای داعش را کشته است، تسلیحات [داعش] را نابود کرده است، و به نیروهای عراقی و کردی فضایی داده است که مناطق مهم را پس بگیرند. این حملات به نجات جان هزاران مرد، زن و کودک بیگناه کمک کرده است.

اما این تنها مبارزه ای برای ما نیست. قدرت آمریکایی می تواند تغییر قاطعی بوجود بیاورد، ولی ما نمی توانیم برای عراقی ها کاری کنیم که آنها باید برای خود انجام دهند، و همچنین نمی توانیم جای همکاران عرب در تامین امنیت مرزهایشان را بگیریم. به همین دلیل است که من تاکید کرده ام که اقدامات بیشتر آمریکا به تشکیل یک دولت فراگیر توسط عراقی ها بستگی دارد که آنها در روزهای اخیر آن را انجام دادند. پس امشب، در حالی که دولت عراق سر کار است، و به دنبال مشورت با متحدان در خارج و کنگره در داخل، من می توانم اعلام کنم که آمریکا یک ائتلاف گسترده برای عقب راندن این خطر تروریستی را رهبری می کند. اهداف ما روشن است: ما داعش را با استفاده از یک استراتژی جامع و پایدار ضد-تروریستی، تضعیف و در نهایت نابود می کنیم.

ابتدا، ما یک کمپین حملات هوایی نظام مند علیه این تروریست ها انجام می دهیم. با همکاری دولت عراق، تلاش های خود را به فراتر از حفاظت از مردم ما و ماموریت های انسانی گسترش می دهیم، تا در حالی که اهداف داعش را می زنیم، نیروهای عراقی نیز پیش بروند. علاوه بر این، من روشن کرده ام که ما تروریست هایی که کشور ما را تهدید کنند، هر کجا که باشند، شکار خواهیم کرد. معنای این حرف این است که من از اقدام علیه داعش در سوریه، علاوه بر عراق، دریغ نخواهم کرد. این یک قاعده اصولی ریاست جمهوری من است: اگر شما آمریکا را تهدید کنید، هیچ پناهگاه امنی پیدا نخواهید کرد.

دوم اینکه، ما پشتیبانی خود را از نیروهایی که با این تروریست ها روی زمین می جنگند، افزایش خواهیم داد. در ماه ژوئن، من چند صد پرسنل نظامی را به عراق فرستادم تا ارزیابی کنند که چگونه می توانیم به بهترین شکل از نیروهای امنیتی عراقی حمایت کنیم. اکنون که آن تیم ها کار خود را تکمیل کرده اند – و عراق یک دولت جدید تشکیل داده است – ما ۴۷۵ پرسنل نظامی دیگر به عراق خواهیم فرستاد. همانطور که قبلا گفته ام، این آمریکاییان ماموریت رزمی نخواهند داشت – ما به یک جنگ دیگر زمینی در عراق کشانده نمی شویم. اما به این نیروها برای پشتیبانی از نیروهای عراقی و کردی، از طریق آموزش، اقدامات اطلاعاتی و تجهیزات نیاز است. ما همچنین از تلاش های عراق برای برپایی «واحدهای گارد ملی» حمایت می کنیم تا به جوامع سنی برای حفظ آزادی خود برابر کنترل داعش کمک کنند. آن سوی مرز، در سوریه، ما کمک خود را از اپوزیسیون سوریه افزایش داده ایم. امشب، من دوباره از کنگره می خواهم به ما اختیار و منابع بیشتر برای آموزش و تجهیز این نیروها را بدهد. در مبارزه با داعش، ما نمی توانیم به رژیم اسد که مردم خود را به وحشت می اندازد، متکی باشیم، رژیمی که هیچوقت نمی تواند دوباره مشروعیت از دست رفته خود را بدست بیاورد. در عوض، ما باید اپوزیسیون سوریه را که بهترین وزنه مقابل افراطگرایان نظیر داعش است، تقویت کنیم، در حالی که راهکار سیاسی لازم را برای حل بحران سوریه [آن هم] برای یکبار و برای همیشه، دنبال می کنیم.

سوم ما به استفاده از قابلیت های قابل توجه ضد تروریستی خود برای جلوگیری از حملات داعش ادامه می دهیم. با کار با همکارانمان، تلاش های خود را برای قطع منابع مالی داعش دو برابر می کنیم، اطلاعات خود را بهبود می بخشیم، سیستم دفاعی خود را تقویت می کنیم، با ایدئولوژی منحرف آنها مقابله می کنیم، و جریان ورود و خروج جنگجویان خارجی به خاورمیانه را متوقف می کنیم. و برای بسیج بیشتر تلاش های جامعه بین المللی در این باره، من دو هفته دیگر ریاست یک جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد را برعهده خواهم داشت.

چهارم، ما به تهیه کمک های انسانی برای غیرنظامیان بیگناه که به خاطر این سازمان تروریستی آواره شده اند، ادامه می دهیم. اینها شامل مسلمانان سنی و شیعه می شوند که در خطر بزرگی هستند، علاوه بر آنها، ده ها هزار مسیحی و اقلیت های دینی دیگر نیز هستند. ما نمی توانیم اجازه دهیم که این جوامع از سرزمین باستانی خود بیرون رانده شوند.

این استراتژی ما است. و در هر کدام از این چهار بخشِ استراتژی ما، به آمریکا ائتلاف گسترده ای از همکارانمان می پیوندند. هم اکنون، متحدان ما هواپیماهای خود را همراه هواپیماهای ما در عراق به پرواز در آورده اند، و به نیروهای امنیتی عراقی و اپوزیسیون سوری سلاح و کمک می فرستند، اطلاعات را سهیم می شوند، و میلیاردها دلار کمک انسانی تحویل می دهند. جان کری، امروز در عراق بود و با دولت جدید ملاقات کرد و از تلاش آنها برای ترویج وحدت حمایت کرد، و در روزهای آینده او به سراسر خاورمیانه و اروپا سفر می کند تا همکاران بیشتری را برای این جنگ جلب کند، مخصوصا از کشورهای عربی که می توانند جوامع سنی عراق و سوریه را بسیج کنند تا این تروریست ها را از سرزمینشان بیرون کنند.

این یک رهبری آمریکایی در بهترین شکل است: ما در کنار مردمی که برای آزادی خود می جنگند، می ایستیم، و کشورهای دیگر را به خاطر امنیت مشترک و انسانیت مشترک در کنار هم می آوریم.

دولت من، اینجا در خانه همچنین حمایت دو حزبی را برای این رویکرد دارد. من اختیار برخورد با تهدید داعش را دارم. اما معتقدم زمانی به عنوان یک کشور قوی ترین هستیم که ریاست جمهوری و کنگره با هم کار کنند. بنابراین من از حمایت کنگره برای این تلاش استقبال می کنم تا به دنیا نشان دهیم که آمریکاییان در مقابله با این تهدید متحد هستند.

حالا، ریشه کن کردن سرطانی مثل داعش زمان می برد. و هر زمانی که اقدام نظامی کنیم، خطراتی وجود دارد، مخصوصا برای مردان و زنان نظامی که این ماموریت ها را انجام می دهند. اما من می خواهم مردم آمریکا بدانند که چگونه این تلاش با جنگ های عراق و افغانستان متفاوت خواهد بود. این [تلاش] شامل نیروهای رزمی آمریکایی که در سرزمین خارجی می جنگند، نمی شود. این کمپین ضد-تروریستی از طریق یک تلاش ثابت و بی امان برای نابودی داعش، هر کجا که باشند با استفاده از نیروی هوایی ما و پشتیبانی ما از نیروهای همکار بر روی زمین خواهد بود. این استراتژی که از شرکایمان در خطوط مقدم پشتیبانی می کنیم، برای نابودی تروریست هایی است که ما را تهدید می کنند، [این استراتژی] همانی است که ما به طور موفقیت آمیز سال ها در یمن و سومالی دنبال کرده ایم. و این با رویکردی که پیشتر امسال اعلام کردم سازگار است: استفاده از زور علیه هر کس که منافع اصلی آمریکا را تهدید کند، ولی بسیج همکارانمان هرکجا که ممکن باشد برای برخورد با تهدید های فراگیر تر علیه نظم بین المللی.

هموطنان آمریکایی من، ما در دوره ای زندگی می کنیم که تغییرات زیادی در آن رخ می دهد. فردا سیزدهمین سالگرد حمله به کشورمان است. هفته آینده ششمین سال پس از زمانی است که اقتصاد ما شاهد بدترین تنزل از دوران «رکود بزرگ» (در سال ۱۹۲۹) بود. اما به رغم این شوک ها، از طریق دردهایی که ما حس کرده ایم، و کار طاقت فرسا برای بهبود – آمریکا امروز از هر کشور دیگری در روی زمین، در موقعیت بهتری برای بدست گرفتن آینده قرار دارد.

شرکت های فناوری و دانشگاه های ما بی همتا هستند، تولید کنندگان و صنایع خودروسازی ما پر رونق هستند. استقلال یافتن در حوزه انرژی از هر زمان دیگری طی دهه های گذشته نزدیکتر شده است. مشاغل ما طولانی ترین دوره بدون اخلال ایجاد شغل در تاریخ ما را تجربه می کنند. به رغم همه اختلافات و تضاد ها در دموکراسی ما، من شجاعت و عزم و خوبی مشترک مردم آمریکا را هر روز می بینیم – و این من را نسبت به آینده کشورمان بیشتر از هر موقع مطمئن می کند.

در خارج، رهبری آمریکا تنها امر ثابت در یک دنیای نامعلوم است. این آمریکا است که ظرفیت و اراده بسیج جهان علیه تروریست ها را دارد. این آمریکا است جهان را علیه تجاوز روسیه و در حمایت از حقوق مردم اوکراین برای تعیین سرنوشت خودشان کنار هم قرار داد. این آمریکا است – دانشمندان ما، پزشکان ما، دانش ما – که می تواند به مهار و مداوای شیوع (ویروس) ابولا کمک کند. این آمریکا است که به برداشتن و نابودی سلاح های شیمیایی اعلام شده سوریه کمک کرد تا آنها دوباره تهدیدی برای مردم سوریه – یا جهان – نباشند. و این آمریکا است که به جوامع مسلمان در سراسر دنیا کمک می کند، و نه فقط در جنگ علیه تروریسم، بلکه در مبارزه برای ایجاد فرصت، بردباری و یک آینده امیدوارانه تر.

آمریکا، برکات بی پایان ما همراه با یک مسوولیت ماندگار است. اما به عنوان آمریکاییان، ما از مسوولیتمان برای رهبری استقبال می کنیم. از اروپا تا آسیا – از نقاط دور دست آفریقا تا پایتخت های جنگ زده خاورمیانه – ما در کنار آزادی، برای عدالت، برای کرامت ایستاده ایم. این ها ارزش هایی است که کشورما را از زمان پیدایشش هدایت کرده است. امشب، برای پیشبردن این رهبری، من حمایت شما را درخواست می کنم. من به عنوان فرمانده کل قوا به وجود زنان و مردان نظامیمان – خلبانانی که شجاعانه در مواجهه با خطر بر فراز خاورمیانه پرواز می کنند و پرسنل نظامی که از همکارانمان روی زمین حمایت می کنند – بی نهایت افتخار می کنم.

زمانی که ما به جلوگیری از قتل عام غیرنظامیانی که در کوه های دور افتاده (عراق) محاصره شده بودند کمک کردیم، این حرفی است که یکی از آنها گفت: «ما زندگی خود را مدیون دوستان آمریکاییمان هستیم. بچه های ما همیشه بیاد خواهند داشت که کسی بود که تقلای ما را احساس کرد و یک سفر طولانی کرد تا از مردمان بیگناه حمایت کند.»

این تغییری است که ما در جهان ایجاد می کنیم. و ایمنی خود ما – امنیت خود ما – به اراده ما برای آنچه باید برای حفاظت از این کشور انجام دهیم بستگی دارد، و (همچنین به) ارزش هایی که از آنها حمایت می کنیم – آرمان های همیشگی که مدت های طولانی پس از آنهایی که تنها نفرت و ویرانی را وعده می دهند در دنیا مغلوب شوند، پایدار می مانند.

خدا نیروهای ما را حفظ کند، و خدا ایالات متحده آمریکا را حفظ کند.

XS
SM
MD
LG