لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

عربستان میزبان نشست آمریکا و شرکای منطقه‌ای در باره تروریسم


عربستان سعودی می‌گوید میربانی نشستی با شرکای منطقه‌ای و ایالات متحده آمریکا برای گفتگو در باره تلاش برای مبارزه با تروریسم را بر عهده خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نشست قرار است روز پنجشنبه در شهر جده برگزار شود و انتظار می‌رود نمایندگانی از مصر، ترکیه، اردن، و برخی از کشور حوزه خلیج فارس در آن شرکت کنند.

گزارش‌ها حاکی است عربستان سعودی عمیقا نگران پیشروی‌های فزاینده گروه موسوم به «دولت اسلامی» است و به اعتقاد برخی از تحلیلگران بیم آن را دارد که شهروندان سعودی به تلاش برای رسیدن به اهداف افراطگرایانه وسوسه شوند.

ایالات متحده، که به حملات هوایی به علیه مواضع گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق دست زده است، از رهبران منطقه‌ای خواسته است از میانه‌روهای سنی در عراق و سوریه در مقابل جاذبه‌های گروه افراطی دولت اسلامی حمایت کنند.

جان کری وزیر امورخارجه ایالات متحده قرار است روز سه‌شنبه به خاور میانه سفر کند و از کشورهای عربستان سعودی و اردن نیز دیدار خواهد کرد. واشنگتن در پی تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی برای مقابله با تهدید پیکارجویان افراطی سنی است.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده نیز عصر سه‌شنبه با برخی از نمایندگان کنگره در این زمینه به گفتگو خواهد نشست و قرار است چهارشنبه شب نیز استراتژی آمریکا برای مقابله با گروه موسوم به «دولت اسلامی» را با مردم در میان بگذارد.

XS
SM
MD
LG