لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۳

جان کری: تعیین استراتژی آمریکا علیه داعش بدون تشکیل دولت عراق ممکن نبود


دیدار جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده (چپ) و فؤاد معصوم رئیس جمهوری عراق در بغداد - ۱۹ شهریور ۱۳۹۳
دیدار جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده (چپ) و فؤاد معصوم رئیس جمهوری عراق در بغداد - ۱۹ شهریور ۱۳۹۳

وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با فؤاد معصوم رئیس جمهوری عراق، با اشاره به این که باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده چهارشنبه شب استراتژی خود در مقابله با تهدید گروه موسوم به «دولت اسلامی» را تشریح خواهد کرد، گفت بدون تشکیل دولت جدید در عراق، هیچ راهی وجود ندارد که آن استراتژی به مرحله اجرا گذاشته شود.

جان کری در ادامه، ضمن تشکر از تلاش‌های فؤاد معصوم برای پیشبرد گفتگوها با هدف تشکیل هر چه سریع‌تر دولت جدید در عراق، ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده بتواند با دولت جدید در بغداد برای اجرای برنامه ملی اصلاحات در آن کشور همکاری کند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده که در آغاز سفری یک هفته‌ای به خاور میانه، روز چهارشنبه وارد عراق شده بود، پیش از دیدار با رئیس جمهوری عراق، با نخست وزیر آن کشور دیدار کرد و پس از آن گفت تعهد حیدر العبادی برای نبرد با گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» دلگرم کننده است.

آقای کری در گفتگو با خبرنگاران در بغداد گفت از برنامه‌های نخست وزیر عراق برای بازسازی ارتش و نیز تعهدش به اصلاحات در آن کشور، که برای مشارکت همه بخش‌های جامعه در اداره کشور لازم است، دلگرم شده است. او همچنین آمادگی عبادی برای حرکت سریع در جهت توافق‌های نفتی با کردها، و فراهم کردن امکان مشارک سنی‌ها در دولت را امری مهم دانست.

پیشتر در روز چهارشنبه، یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا گفت نخست وزیر جدید عراق «هدف‌هایی بسیار روشن دارد» و نگاه او با نگاه نوری المالکی نخست وزیر پیشین، که سیاستش در به حاشیه کشاندن اقلیت سنی عراق در ظهور گروه دولت اسلامی نقش داشت، «بسیار متقاوت» است.

آقای عبادی روز چهارشنبه جامعه بین‌المللی را به کمک به عراق در نبرد با پیکارجویان افراطی گروه دولت اسلامی فراخواند و از تمام ملت‌ها خواست «برای متوقف کردن گسترش این سرطان، بی‌درنگ اقدام کنند.» وی در پایان دیدار با آقای کری گفت «البته نقش ما دفاع از کشورمان است، اما جامعه بین‌المللی هم برای محافظت از عراق، عراقی‌ها و تمام منطقه مسوول است.»

نخست وزیر عراق همچنین نقش جامعه بین‌المللی و سازمان ملل متحد را در برخورد با تهدید پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی در سوریه نیز یادآور شد.

آقای کری پیش از ترک واشنگتن به مقصد خاور میانه گفته بود دولت جدید عراق قابلیت آن را دارد که جوامع گوناگون در آن کشور را متحد کند و اینک باید با همان نگرش و احساس مسئولیتی که آن را تشکیل داد، حکومت کند.

وی در ادامه گفت عراقی‌ها باید بدانند در حالی که برنامه‌های خود را برای غلبه بر نارضایتی‌های سیاسی و اقتصادی اجرا می‌کنند، آمریکا در کنارشان خواهد ایستاد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت نخست وزیر عراق قصد دارد مسئولیت‌های امنیتی را تقسیم کند، و اقتدار اصلی در مسائل امنیت محلی را به رهبران محلی و استانی بدهد.

XS
SM
MD
LG