لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

اعلام آمادگی فرانسه برای شرکت در حملات هوایی علیه داعش


لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه
لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه

وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد کشورش آمادگی دارد که در حملات هوایی نظامی علیه پیکارجویان افراطی در عراق شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، لوران فابیوس در سخنانی در نشست پارلمان در پاریس، با اشاره به تهدید گروه موسوم به «دولت اسلامی» در عراق، جامعه بین‌المللی را به بسیج علیه «این خطر فراملی که می‌تواند به سرزمین ما برسد» فراخواند .

فرانسه گفته است به ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در عراق خواهد پیوست و برای کردهای آن کشور اسلحه می‌فرستد.

رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه فرانسه قرار است روز جمعه به عراق بروند و روز دوشنبه نیز میزبانی یک نشست بین‌المللی در مورد چگونگی متوقف کردن گروه موسوم به دولت اسلامی و کمک به عراق برای مقابله با آن را بر عهده بگیرند.

آقای فابیوس همچنین گفت « اگر لازم شود، ما در عملیات نظامی هوایی (علیه مواضع داعش) شرکت خواهیم کرد.»

وزیر امور خارجه فرانسه آن گروه را «داعش» نامید و گفت «تصمیم قصابان داعش قوی است. تصمیم ما باید حتی قوی‌تر باشد.»

وی پیشتر گفته بود مردم باید از اشاره به تندروها به عنوان گروه «دولت اسلامی» خودداری کنند، زیرا آنها نماینده اسلام یا یک دولت نیستند.

ایالات متحده در صدد تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی علیه داعش است و در این راستا جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای انجام یک سفر یک هفته‌ای به خاورمیانه، روز چهارشنبه وارد عراق شد.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده نیز قرار است چهارشنبه شب استراتژی دولت خود در مبارزه با آن گروه افراطی را برای مردم آمریکا تشریح نماید.

XS
SM
MD
LG