لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

اوباما درباره استراتژی آمریکا در قبال «دولت اسلامی» با نمایندگان کنگره گفتگو کرد


رئیس جمهوری ایالات متحده قصد دارد چهارشنبه (۱۹ شهریور) ساعت ۹ شب به وقت واشنگتن درباره استراتژی خود برای نبرد با گروه دولت اسلامی سخنرانی کند.

باراک اوباما می‌گوید اختیارات لازم برای انجام حملات شدیدتر علیه «دولت اسلامی» را داراست.
رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه در دیدار با چهار رهبر ارشد کنگره گفت از اختیارات لازم برای اجرای حملات نظامی و ریشه‌کن سازی گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» در خاورمیانه برخوردار است.

کاخ سفید اعلام کرد رئیس‌جمهوری به قانون‌گذاران گفته در عین حال از اقداماتی از جانب کنگره که «به مجموعه تلاش‌ها کمک کند و به دنیا نشان دهد که ایالات متحده برای از میان بردن تهدید داعش با آن‌ها متحد است»، استقبال خواهد کرد. این اقدامات می‌تواند در قالب تصویب یک مجوز مخصوص برای تأمین بودجه مبارزه با تروریسم، و آموزش و تجهیز عناصر میانه‌روتر گروه‌های اوپوزیسیون دولت بشار اسد در سوریه باشد.

استراتژی گسترده‌تر آقای اوباما در مقابله با شورشیان دولت اسلامی ممکن است حملات هوایی به هدف‌هایی در عراق و احتمالاً سوریه را هم شامل شود.

آقای اوباما روز سه‌شنبه با جان کری وزیر امور خارجه در مورد گزینه‌های نظامی آمریکا، از جمله گسترش حملات هوایی به مواضع و پایگاه‌های پیکارجویان دولت اسلامی (داعش) در سوریه با هدف تضعیف و درنهایت شکست دادن آن گروه، به تبادل نظر پرداخت.

با گذشت سه سال پس از خروج آخرین نیروهای نظامی آمریکا از عراق، آقای اوباما اعزام سربازان آمریکایی برای نبرد با پیکارجویان گروه افراطی را رد کرده؛ اما در حدود یک‌هزار مشاور نظامی به بغداد اعزام کرده و دستور حملات هوایی گسترده‌ای علیه مواضع شورشیان در عراق را صادر کرده است.

وی همچنین در صدد برآمده تا کشورهای اروپا، خاورمیانه و دیگر نقاط جهان را در کارزار علیه پیکارجویان دولت اسلامی از لحاظ نظامی و سیاسی متعهد کند.

جوزف ارنست، سخنگوی کاخ سفید به آسوشیتدپرس گفت «به اعتقاد رئیس‌جمهوری، این موضوع از لحاظ امنیت ملی اولویت بسیار بالایی دارد.»

از زمان انتشار ویدئوهای گردن زدن دو روزنامه نگار آمریکایی توسط گروه دولت اسلامی، نظرسنجی‌ها حمایت گسترده‌ای از حملات هوایی آمریکا علیه آن گروه را نشان می‌دهد. اما به‌رغم حملات هوایی، بخشی از جامعه و برخی از قانون‌گذاران آمریکا، نگران افزایش درگیری نظامی این کشور در خاورمیانه هستند.

آقای اوباما همچنین چهارشنبه شب در یک سخنرانی تلویزیونی استراتژی دولت آمریکا برای مقابله با پیکارجویان «دولت اسلامی» را برای عموم تشریح می کند.

XS
SM
MD
LG