لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۸

سفر جان کری به خاورمیانه با هدف تشکیل «ائتلاف گسترده» علیه داعش


عکس آرشیوی جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
عکس آرشیوی جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا

وزیر امور خارجه آمریکا قرار است روز سه‌شنبه به خاورمیانه سفر کند تا با مقام‌های برخی از کشورها، از جمله اردن، عربستان سعودی و برخی دیگر از متحدان آمریکا در منطقه، در باره وضعیت عراق و خطر پیکارجویان افراطی گروه موسوم به «دولت اسلامی» گفتگو نماید.

جان کری روز دوشنبه در سخنانی با بیان این که در تلاش است تا «گسترده‌ترین ائتلاف ممکن» را برای مقابله با تهدید گروه دولت اسلامی تشکیل دهد. این گروه تا پیش از اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی در تیرماه، خود را دولت اسلامی عراق و شام یا داعش می‌نامید.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت تقریبا هر کشوری در دنیا، برای از میان بردن خطر داعش نقش دارد که این نقش می‌تواند برای برخی از کشورها کمک، آموزش یا مشاوره نظامی باشد و برای برخی دیگر هم ارسال کمک‌های بشردوستانه باشد، که به شدت به آن نیاز است.

جان کری در ادامه تاکید کرد کمک کشورها همچنین شامل قطع منابع مالی و جلوگیری از پیوستن نیروهای خارجی به آن گروه و نیز تبلیغات گسترده علیه آن می‌شود.

پیشتر در روز دوشنبه، وزیر امور خارجه ایالات متحده، تایید کابینه جدید عراق از سوی مجلس آن کشور را نقطه عطفی برای عراق و سنگ بنای تلاش‌های ایالات متحده برای مقابله با پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) دانست.

وی پیش از سفر به خاورمیانه قرار است با باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده دیدار و گفتگو کند.

باراک اوباما در حال رایزنی با مقامات ارشد آمریکا درباره چگونگی نبرد با پیشروی پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و سوریه است. وی قرار است بعد از ظهر سه‌شنبه با چهار رهبر ارشد کنگره ملاقات کند. رئیس جمهوری می‌گوید مجاز است که در صورت لزوم، اقدام به «حمله» علیه شورشیان کند، اما برخی نمایندگان کنگره از وی خواسته‌اند پیش از هر اقدامی در سوریه، در باره سیاست‌های آمریکا در منطقه با آنها گفتگو شود.

روز دوشنبه، دو تن از نمایندگان کنگره، دو لایحه جداگانه که مجوز اقدام نظامی علیه گروه داعش را صادر می‌کنند، را به مجلس نمایندگان و مجلس سنا ارائه کردند. این دو لایحه، توسط فرانک ولف نماینده جمهوریخواه از ایالت ویرجینیا به مجلس نمایندگان، و توسط بیل نلسون سناتور دموکرات از ایالت فلوریدا به مجلس سنا، برای تصویب ارائه شدند.

آقای اوباما اعزام سرباران آمریکایی برای نبرد با پیکارجویان گروه افراطی، سه سال پس از خروج آخرین نیروهای نظامی آمریکا از عراق، را رد کرده است؛ با این حال حدود یک هزار مشاور نظامی به بغداد اعزام کرده و دستور داده است حملات هوایی گسترده‌ای علیه مواضع شورشیان در عراق صورت گیرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده قرار است چهارشنبه (۱۹ شهریور) ساعت ۹ شب به وقت واشنگتن، استراتژی آمریکا در قبال تهدید گروه افراطی «دولت اسلامی» را برای مردم تشریح نماید.

XS
SM
MD
LG