لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۱

اوباما با فعالان سازمان های مردم نهاد آمریکا درباره توافق اتمی ایران گفتگو می کند


دولت اوباما در حال تلاش گسترده ای برای توجیه توافق جامع اتمی با ایران و اهمیت اجرای آن برای بازداشتن ایران از دستیابی به توانایی ساخت سلاح اتمی است.

در این راستا باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، و جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا نقش فعال و مهمی بر عهده دارند.

رئیس جمهوری آمریکا قرار است ساعت شش بعد از ظهر پنجشنبه به وقت واشنگتن در یک کنفرانس تلفنی با تعدادی از شهروندان آمریکایی و فعالان سازمان های مردم نهاد​ سراسر ایالات متحده درباره جزئیات توافق جامع اتمی با ایران گفتگو کند.

این کنفرانس تلفنی در دفتر کار رئیس جمهوری در کاخ سفید انجام خواهد گرفت. در همین حال، بامداد پنجشنبه نیز آقای بایدن در یک صبحانه کاری در محل اقامت خود با اعضای کمیته دموکرات ها در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا، درباره قرارداد اتمی با ایران به مذاکره پرداخت. این جلسه پشت درهای بسته و دور از چشم خبرنگاران صورت گرفت.

مقامات دولت در این جلسات به پرسش های نمایندگان دموکرات کنگره در مورد قرارداد اتمی با ایران پاسخ می دهند.

مجلس نمایندگان و سنای آمریکا قرار است در پایان یک فرصت شصت روزه که تقریبا هفت هفته از آن باقیمانده، و پس از مذاکره و مطالعه در باره توافق اتمی با ایران، رای نهایی خود را صادر کنند.

در اقدامی که احتمالا واکنش به کنفرانس تلفنی باراک اوباما با اعضای سازمان های مردم نهاد آمریکا است، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که مخالف سرسخت توافق اتمی ایران است، سه شنبه آینده، ساعت ۱ بعد از ظهر به وقت واشنگتن، با روسای سازمان های مهم یهودی در آمریکا کنفرانسی تلفنی خواهد داشت.

این کنفرانس تلفنی در شرایطی برگزار می شود که موسسه یهودی جی استریت مستقر در واشنگتن از نتایج نظرسنجی جدیدی خبرداده که حاکی است اکثریت یهودیان آمریکایی از توافق اتمی با ایران حمایت می کنند. طبق این نظرسنجی، ۶۰ درصد یهودیان آمریکایی موافق توافق اتمی ایران و ۴۰ درصد آن ها مخالف آن هستند.

XS
SM
MD
LG