لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

یک نظرسنجی: بیشتر آمریکایی ها خواستار رد توافق جامع در کنگره هستند


۵۲ درصد می گویند توافق اتمی ایران رد شود و ۴۴ درصد می گویند تایید شود. ۴۹ درصد عملکرد اوباما را تایید و ۴۷ درصد آن رد می کنند.
۵۲ درصد می گویند توافق اتمی ایران رد شود و ۴۴ درصد می گویند تایید شود. ۴۹ درصد عملکرد اوباما را تایید و ۴۷ درصد آن رد می کنند.

اکثر آمریکایی ها می گویند کنگره باید توافق جامع اتمی با ایران را رد کند حتی اگر تلاش های باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای حمایت از توافق ادامه یابد.

این نتیجه نظرسنجی است که شبکه خبری سی ان ان و شرکت آمارسنجی و مشاوره او آر سی، مشترکا انجام داده اند.

این نظرسنجی می گوید ۴۹ درصد از شرکت کنندگان نحوه عملکرد اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا را تایید و ۴۷ درصد آن را رد کرده اند. اما اکثریت همین شرکت کنندگان ابراز امیدواری کرده اند که توافق اتمی ایران در کنگره آمریکا رد شود. یعنی ۵۲ درصد گفته اند کنگره باید توافق جامع را رد کند و ۴۴ درصد می گویند باید تایید شود.

نظرسنجی دیگری که توسط همین دو نهاد یعنی سی ان ان و شرکت پژوهشی او آر سی در ماه ژوئن، یک ماه پیش انجام شده بود حاکی بود که حدود دوسوم شرکت کنندگان گفته بودند بعید است که مذاکرات به توافقی منجر شود که ایران را از توسعه سلاح اتمی بازدارد.

نظرسنجی جدید شکافی را نشان می دهد که بر اساس تعلق به دو حزب عمده سیاسی آمریکا جدا می شود. ۶۶ درصد از جمهوری خواهان و ۵۵ درصد از مستقل ها می گویند کنگره باید توافق با ایران را رد کند و ۶۱ درصد از دموکرات های شرکت کننده در نظرسنجی می گویند باید آن را تایید کند. همچنین نتایج نشان می دهد که افراد بین ۱۸ تا ۳۴ ساله عمدتا طرفدار توافق اتمی هستند و افراد بالای ۳۵ سال خواستار رد شدن توافق در کنگره هستند.

دسته بندی دیگر نظرسنجی بر اساس میزان تحصیلات شرکت کنندگان است و می گوید ۵۳ درصد از افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند خواستار تایید آن در کنگره هستند حال آن که تنها ۳۷ درصد از کسانی که تحصیلاتشان در حد دبیرستان است خواستار تایید توافق هستند.

XS
SM
MD
LG