لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۰

تماس باراک اوباما با رهبران خارجی درباره بحران مصر


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و اعضای تیم امنیتی اش در کاخ سفید درباره رویداد های مصر گفتگو می کنند. ۲۹ ژانویه ۲۰۱۱
باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و اعضای تیم امنیتی اش در کاخ سفید درباره رویداد های مصر گفتگو می کنند. ۲۹ ژانویه ۲۰۱۱

با ادامه بحران در مصر، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با رهبران چند کشور مهم تماس گرفت و با آنان درباره وضعیت مصر مشورت کرد. آقای اوباما در این تماس ها علاقه کابینه اش را برای خویشتنداری در مصر بیان کرد و گفت کابینه او علاقه مند به یک فرایند منظم انتقال قدرت، به سمت یک دولت پاسخگو تر در پر جمعیت ترین کشور جهان عرب است.

کاخ سفید روز یکشنبه اعلام کرد در دو روز گذشته، آقای اوباما با رهبران بریتانیا، ترکیه، اسراییل و عربستان سعودی گفتگو کرده است. رییس جمهوری آمریکا در این گفتگو ها نقطه نظر آنان را در مورد وضعیت مصر جویا شد و توافق کرد تا در جریان بحران مصر، با رهبران این کشورها در ارتباط نزدیک باشد.

اعتراضات ضد دولتی در مصر از روز سه شنبه منجر به کشته شدن بیش از یک صد نفر شده است.
پیشتر در روز یکشنبه، هیلری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا به شبکه های تلویزیونی آمریکایی گفت: ایالات متحده نمی خواهد شاهد نوعی تصاحب قدرت در مصر باشد که منجر به سرکوب شود. کلینتون همچنین گفت دولت اوباما درباره قطع کمک ها به متحد مهم عرب خود بحثی نکرده است.

در اسراییل، بنیامین نتانیاهو، گفت کشورش اعتراضات ضد دولتی در مصر را «با دقت» پیگیری می کند و امیدوار است روابط صلح آمیز میان دو کشور ادامه یابد. مصر و اسراییل دارای پیمان هستند. مصر همچنین نقشی اصلی به عنوان میانجی میان اسراییل و فلسطینی ها داشته است.

در مصر احساسات ضد اسراییلی قابل توجهی وجود دارد و تحلیلگران می گویند اسراییل نگران آن است که یک دولت جدید در مصر، ممکن است پیمان صلح میان دو کشور را لغو کند.

XS
SM
MD
LG