لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

نا آرامی در مصر سراسر منطقه را تکان داده است


نا آرامی در مصر سراسر منطقه، از جمله اسراییل را تکان داده است. اسراییل وضع مصر را فوق العاده نگران کننده می بیند زیرا حسنی مبارک رییس جمهوری قرارداد صلح بین دو کشور را به مدت ۳۰ سال حفظ کرده است. اسراییل این قرارداد را یک سرمایه استراتژیک تلقی می کند و از آن بیم دارد که تغییر رژیم در مصر آن را به خطر بیندازد.

به گفته یونی بن- مناخم، تحلیلگر اسراییلی، یک دولت مصر به رهبری گروه های اپوزیسیون یا اخوان المسلیمن خط سخت تری نسبت به اسراییل در پیش خواهد گرفت:

*** ممکن است رژیمی متخاصم نسبت به اسراییل باشد که به قرارداد صلح احترام نگذارد و آن را لغو کند و ما به حالت دشمنی بین دو کشور باز خواهیم گشت.

چنین رویدادی از نظر استراتژیکی نیز وضع را برای اسراییل پیچیده خواهد کرد زیرا اسراییل هم اینک با دو عنصر متخاصم هم مرز است: حزب الله در لبنان و حماس در غزه، و بن - مناخم بر این باور است که اردن ممکن است عنصر بعدی باشد:

**** این وضع ممکن است موجب رویدادهای زنجیره ای شود و سقوط رژیم در مصر همچنین می تواند در اردن اتفاق افتد که ما با آن کشور نیز قرارداد صلح داریم. و در چنین صورتی، اگر یک دگرگونی استراتژیک در خاورمیانه روی دهد، به نفع کشور اسراییل نخواهد بود.

در حالی که قرارداد بین مصر و اسراییل اغلب «صلح سرد» توصیف می شود، بن - مناخم می گوید اسراییل بر مناسبات خود با پرزیدنت مبارک ارج می نهد و او را پلی بین اسراییل و جهان عرب می بیند.

XS
SM
MD
LG