لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

اوباما در دانشکده حقوق شیکاگو سخنرانی کرد؛ جایی که ده سال در آن تدریس کرد


قاضی گارلند، سمت راست باراک اوباما، گزینه او برای دیوان عالی آمریکا است.
قاضی گارلند، سمت راست باراک اوباما، گزینه او برای دیوان عالی آمریکا است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کوشش جدیدی برای وادار ساختن سنا به بررسی نامزد او برای دادگاه عالی آمریکا، در دانشکده حقوق شیکاگو که زمانی در آنجا تدریس می کرد؛ سخنرانی کرد.

او تصمیم خود را در انتخاب قاضی مریک گارلند برای جانشینی آنتونین اسکالیا قاضی دیوان عالی آمریکا که در ماه فوریه درگذشت، با دانشجویان و کادر علمی دانشکده در میان گذاشت و ضمن دفاع از سابقه قضای گارلند، گفت: این مهم نیست که چه کسی نهمین کرسی دیوان عالی آمریکا را اشغال می کند؛ بلکه مهم این است که ما به عنوان یک دموکراسی، چگونه عمل می کنیم.

رهبران سنا، که در کنترل جمهوریخواهان قرار دارد، از جمله میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه، گفته اند سنا هیچ جلسه ای برای رسیدگی با نامزدی گارلند یا تایید آن تشکیل نخواهد داد. هرچند برخی سناتورهای جمهوریخواه با گارلند ملاقات کرده اند و خواسته اند به پیشنهاد نامزدی او رسیدگی شود.

جمهوریخواهان بر این نظر هستند که آنها در انتحابات ریاست جمهوری در نوامبر برنده خواهند شد و رئیس جمهوری جدید قاضی محافظه کاری را که بیشتر از گارلند دلخواهشان باشد، نامزد خواهد کرد.

در همین حال، برخی از سناتورهای جمهوریخواه می گویند ممکن است نامزدی گارلند را پس از انتخابات در صورتی که یک دموکرات برنده شود بررسی کنند، بر اساس این فرضیه که هیلاری کلینتون، کاندیدای پیشتاز ریاست جمهوری، ممکن است کسی را که از گارلند لیبرال تر باشد نامزد کند.

آقای اوباما پیش از آن که وارد سیاست شود یک دهه در دانشکده حقوق شیکاگو تدریس می کرد، و از زمان برگزیده شدن به ریاست جمهوری، این نخستین بار است که از آن دیدن کرد.

XS
SM
MD
LG