لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

واکنش‌ها در کنگره به گزینه اوباما برای جانشینی قاضی اسکالیا


دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با رهبران دو حزب جمهوریخواه و دموکرات سنا در مورد جانشین قاضی آنتونین اسکالیا - ۱ مارس ۲۰۱۶
دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با رهبران دو حزب جمهوریخواه و دموکرات سنا در مورد جانشین قاضی آنتونین اسکالیا - ۱ مارس ۲۰۱۶

سناتورهای جمهوریخواه که کار تایید صلاحیت جانشین قاضی اسکالیا به عهده آنها و همکارانشان از حزب دموکرات است، بی درنگ پس از معرفی قاضی گارلند توسط باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هرگونه اقدام در این مورد را رد کردند.

باراک اوباما روز چهارشنبه در مراسم معرفی مریک گارلند، با اشاره به شکاف جمهوریخواهان و دموکرات‌ها، گفت می‌داند جمهوریخواهان این بحث را مطرح می‌کنند که دموکرات‌ها در گذشته در سر راه تایید صلاحیت گزینه‌های جمهوریخواهان مانع ایجاد کردند.

وی گفت "وسوسه انگیز است که این روند تایید صلاحیت را به ادامه فضای سیاسی دو قطبی تبدیل کنند. بحث‌هایی که در خبرها ادامه دارد؛ ولی این کار اشتباهی است."

با این حال میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا گفت معرفی نامزد این پست از سوی رئیس جمهوری هیچ تاثیری ندارد و دیدگاه ما این است که باید نظر مردم آمریکا در این مورد رعایت شود.

رئیس دفتر آقای مک کانل نیز گفته در مکالمه تلفنی با قاضی گارلند به او گفته است نباید انتظار تشکیل جلسه تایید صلاحیت را داشته باشد.

قاضی گارلند قرار است روز پنجشنبه با رهبران دموکرات کنگره ملاقات کند و همچنین با سناتور جمهوریخواه چاک گرسلی.

سناتور گرسلی گفت او در دیدار با قاضی گارلند توضیح خواهد داد که چرا رای گیری در مورد قاضی جدید باید به بعد از انتخابات محول شود. چرا که به گفته او یک پست مادام العمر می‌توانتد بر آزدی فردی و تغییر جهت دادگاه برای حداقل یک نسل تاثیر بگذارد و مهم‌تر از آن است که درگیر مسائل سیاسی شود.

XS
SM
MD
LG