لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۱

گزینه "شیکاگویی" باراک اوباما برای دیوان عالی آمریکا کیست؟


مریک گارلند (راست) و باراک اوباما خود را اهل شیکاگو می دانند
مریک گارلند (راست) و باراک اوباما خود را اهل شیکاگو می دانند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه قاضی مریک گارلند را به عنوان جانشین قاضی اسکالیا در دیوان عالی آمریکا معرفی کرد که پس از مرگ قاضی اسکالیا، تعداد قضات آن از ۹ به هشت نفر رسیده است.

از جمله وظایف مهم دیوان عالی آمریکا این است که بررسی کند آیا قوانین و مقررات در سطح کشور قانون اساسی آمریکا را نقض می کنند یا خیر.

قاضی مریک گارلند، ۶۳ ساله، قاضی دادگاه تجدیدنظر فدرال در شهر واشنگتن است. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هنگام معرفی او، اعلام کرد که مریک گارلند که از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شده، بارها نامش هنگام بررسی نامزدهای قبلی دیوان عالی آمریکا از سوی دموکرات ها و جمهوریخواهان مطرح شده بود.

مریک گارلند، که از او به عنوان چهره ای میانه‌رو یاد می‌شود، مورد احترام جمهوریخواهان و دموکرات ها است. هجده سال سابقه قضایی دارد و از جمله مهمترین پرونده های کاری‌اش به عنوان دادستان، سرپرستی تحقیقات بمب گذاری ۱۹۹۵ در شهر اوکلاهما بود، یک اقدام تروریستی داخلی که جان نزدیک به ۱۷۰ نفر را گرفت و حدود ۷۰۰ نفر را مجروح کرد.

با اینکه شماری از قضات دیوان عالی آمریکا از قاضی مریک گارلند سن بیشتری دارند، او مسن ترین فردی است که یک رئیس جمهوری آمریکا برای این پست نامزد می کند.

قاضی مریک گارلند درست مثل باراک اوباما، خود را اهل شیکاگو می داند و در مراسم معرفی خود از سوی رئیس جمهوری گفت که باعث افتخارش است که یک شیکاگویی دیگر او را برای عضویت در دیوان عالی آمریکا معرفی می کند.

XS
SM
MD
LG