لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۷

ازسرگیری گفت‌وگوها درمورد گزینه اوباما برای جانشینی قاضی اسکالیا


قاضی گارلند، پیشنهاد باراک اوباما برای دیوان عالی آمریکا
قاضی گارلند، پیشنهاد باراک اوباما برای دیوان عالی آمریکا

پس از مرگ آنتونین اسکالیا، قاضی محافظه کار دیوان عالی آمریکا، کار انتخاب جایگزین او از جمله مسائل بحث برانگیز هفته های اخیر در ایالات متحده بوده است. دیوان عالی آمریکا ۹ کرسی دارد که اکنون یکی از کرسی های آن خالی است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اخیرا قاضی گارلند را، که پیشتر گفته شده بود مورد حمایت جمهوریخواهان و دموکرات ها است، به عنوان جایگزین قاضی اسکالیا به کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان پیشنهاد کرد.

کنگره می تواند گزنیه رئیس جمهوری آمریکا را رد یا تایید کند، اما جمهوریخواهان می گویند معرفی گزینه جایگزین قاضی اسکالیا را باید رئیس جمهوری بعدی آمریکا انجام دهد؛ موضوعی که باراک اوباما می گوید در قانون اساسی نیامده است.

در حالی که کنگره هفته پیش تعطیل بود، سه سناتور برای ملاقات با قاضی گارلند به واشنگتن سفر کردند.

مارک کرک سناتور جمهوریخواه می گوید "حالا که رئیس جمهوری قاضی گارلند را معرفی کرده، ما باید به طور منطقی با در نظر گرفتن روند قانون اساسی، مشاوره کرده و نظر دهیم."

بیش از ۱۰ تن ازجمهوریخواهان مایل به ملاقات با قاضی گارلند شده اند. دموکرات ها اما به اتفاق از او حمایت می کنند. جمهوریخواهان که کنترل سنا را در دست دارند، اگر پیشنهاد باراک اوباما را بررسی نکنند، کار انتخاب قاضی دیوان عالی دست کم برای مدت زیادی به عقب می افتد.

نظرسنجی ها حاکی از حمایت اکثریت جامعه از رسیدگی به این مساله است.

XS
SM
MD
LG