لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

اوباما گزینه حمله هوایی به شورشیان عراق را رد نکرد


اوباما
اوباما
به گزارش خبرگزاری رویترز، روز پنجشنبه، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت احتمال استفاده از گزینه حمله هوایی برای کمک به دولت عراق در جنگ با شورشیان اسلام گرای تندروی داعش وجود دارد. این سخنان اوباما امکان نخستین دخالت نظامی آمریکا در عراق را، پس از پایان جنگ در عراق به رهبری آمریکا، افزایش داد.

آقای اوباما در پاسخ به این سؤال خبرنگاران که آیا واشنگتن برای مقابله با خشونتی که عراق را در خطر تجزیه قرار داده به حمله با پهپاد نمی اندیشد، گفت: «نیاز عراق به کمک دارد افزایش می یابد. نیاز عراق به کمک، هم از سوی آمریکا و هم جامعه بین المللی، افزایش می یابد.»

باراک اوباما افزود: «تیم من بیست و چهار ساعته سرگرم بررسی است تا همه جوانب را برای یافتن مؤثرترین راه کمک به آنها (عراق) تعیین کند. من هیچ گزینه ای را رد نمی کنم. چون ما تعهد داریم که نگذاریم این جهادی ها جای پای دائمی پیداکنند.»

به گزارش رویترز، اوباما که در جریان دیدارش با تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا سخن می گفت، به خبرنگاران گفت عراقی ها می بایست برای از میان بردن شکاف های فرقه ای در کشورشان تلاش بیشتری می کردند. با این حال بر لزوم عملیات نظامی فوری تاکید کرد.

«لازم است بگویم که در مذاکراتی که با عراقی ها داشتیم نکات فوری و کوتاه مدتی وجود دارد که باید از طریق نظامی صورت بگیرد و تیم امنیت ملی ما در حال بررسی همه گزینه هاست.»

او افزود: «با این حال عراق باید این امر را به عنوان بیدارباش بداند. عراق باید مؤلفه سیاسی را نیز در نظر بگیرد.»

جی کارنی ، سخنگوی کاخ سفید اندکی بعد از این سخنان گفت که آمریکا به اعزام نیروی زمینی به عراق نمی اندیشد.

به نوشته رویترز بخش مهمی از پیروزی اوباما در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۸ مرهون مخالفت او با جنگ آمریکا و حضور نیروهای این کشور در عراق بود.

نیروهای آمریکایی در دوران ریاست جمهوری اوبه کشور بازگشتند و بخش دیگری از آنان نیز خود را برای ترک افغانستان تاپایان امسال آماده می کنند.

با این حال منتقدان اوباما مانند جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، می گویند اوباما با خودداری از مذاکره برای حفظ عده اندکی از نیروهای آمریکایی در عراق، به بروز ناآرامی در این کشور کمک کرده است. نیروهای آمریکایی در پایان سال ۲۰۱۱ عراق را ترک کردند.

بینر از اوباما خواست کمک های نظامی و غیر نظامی را که به عراق وعده داده ارسال کند. او گفت: «رئیس جمهور چه می کند؟ خوابش برده؟»

با این حال، به نوشته رویترز، دولت اوباما می گوید اخیراً کمک هایی شامل ۳۰۰ موشک هل فایر، میلیون ها قطعه سلاح کوچک و هزاران قطعه مهمات تانک، مسلسل و سلاح های دیگر را برای نیروهای امنتیتی عراق ارسال داشته است. کاخ سفید همچنین اخیراً، در گزارشی به کنگره، از فروش یک میلیارد دلار سلاح خبر داد که در مرحله بررسی سی روزه قرار دارد.
XS
SM
MD
LG