لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

کردها کرکوک را پس گرفتند؛ داعش گفت به بغداد می‌رود


ایستگاه بازرسی نیروهای امنیتی کرد در حومه کرکوک - ۲۱ - خرداد ۱۳۹۳
ایستگاه بازرسی نیروهای امنیتی کرد در حومه کرکوک - ۲۱ - خرداد ۱۳۹۳

در حالی که نیروهای کرد عراقی توانستند کنترل شهر کرکوک در شمال آن کشور را، پس از حدود دو روز که در تصرف گروه اسلامگرای «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) بود، بازپس بگیرند، این گروه روز پنجشنبه اعلام کرد که هدف بعدی آنها بغداد خواهد بود.

شبه نظامیان سنی داعش با حمله به موصل، دومین شهر بزرگ عراق، و تصرف بخش های بزرگی از آن در اواخر روز سه شنبه، به سمت تکریک، زادگاه صدام حسین رفتند و پس از فرار نیروهای امنیتی آن شهر، همچون موصل، آن شهر را نیز روز چهارشنبه به تصرف خود در آوردند.

نیروهای «دولت اسلامی عراق و شام» که از روز سه شنبه مناطق حویجه، زاب، ریاض و عباسی در غرب کرکوک را به تصرف خود در آورده بودند، با مقاومت نیروهای کرد مواجه شده و به تدریج کنترل بخش هایی از آن شهر را از دست دادند.

یکی از سخنگویان داعش، در پیامی صوتی که روز پنجشنبه در وبسایت آن گروه گذاشته شده، اعلام کرد هدف بعدی آنها بغداد، پایتخت عراق، خواهد بود و تهدید کرد که پیکارجویان «دولت اسلامی عراق و شام» شهرهای شیعه نشین کربلا و نجف را هم مورد حمله قرار خواهند داد.

به باور ناظران، تهدید حمله به بغداد، کربلا و نجف، مشخصأ اعلان جنگ به دولت شیعه مذهب نوری المالکی نخست وزیر عراق، و شیعیان جنوب عراق است که اماکن مذهبی شهرهای کربلا و نجف، از اهمیت و تقدس بالایی برای آنها برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، صحت و اعتبار این پیام صوتی در حال حاضر قابل تائید نیست.

«دولت اسلامی عراق و شام» گروهی افراطی و منشعب از القاعده است و همانطور که از نام آن پیداست، با هدف برقراری یک حکومت اسلامی در مناطقی از عراق و سوریه، به مبارزه با حکومت شیعه مذهب عراق برخاسته است.

در همین حال، قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز نشستی برای بررسی اوضاع عراق برگزار کند و پیش از آن در بیانیه ای، از شبه نظامیان داعش به دلیل حمله و اشغال شهرهای عراق به شدت انتقاد کرد.

شورای امنیت در این بیانیه گفته است «خشونت یا تروریسم» نمی تواند عراق را از حرکت به سوی صلح و دموکراسی باز دارد.

ایالات متحده آمریکا نیز در حال بررسی چگونگی کمک به عراق برای مقابله با اسلامگرایان افراطی است. مقام های آمریکایی گفته اند فرستادن پهپاد به عراق برای این منظور، یکی از گزینه ها است.
XS
SM
MD
LG