لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۵

اوباما گزینه نظامی برای کمک به دولت عراق را رد نکرد


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
ساعاتی پس از آن که «دولت اسلامی عراق و شام» تهدید کرد به بغداد حمله خواهد کرد، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گزینه نظامی برای کمک به دولت عراق در نبرد با این گروه افراطی را رد نکرد و گفت روشن است که دولت عراق به کمک آمریکا و جامعه بین‌المللی نیاز دارد.

باراک اوباما همچنین گفت اقدامات کوتاه مدتی هست که می‌توان از طریق نظامی انجام داد و تیم امنیت ملی در حال بررسی همه گزینه‌هاست و افزود دولت آمریکا چند ماه است که با دولت عراق درحال رایزنی بوده و قبلا تجهیزات نظامی و اطلاعاتی برای کمک به آنها ارسال کرده است.

وی در جریان دیداری با تونی آبوت نخست وزیر استرالیا در کاخ سفید صحبت می کرد، با اعلام این که هیچ گزینه‌ای را رد نمی‌کند، اما تاکید کرد لازم است در هر کمکی که آمریکا برای این مظور پیشنهاد می‌کند، یک عنصر سیاسی وجود داشته باشد.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه با انتقاد از این که در سال‌های اخیر، اعتماد و همکاری لازم میان رهبران معتدل شیعه و سنی در داخل عراق دیده نشده و این وضع در تضعیف دولت در ان کشور موثر بوده، گفت وقایع جاری باید زنگ خطری برای دولت عراق باشد و فضایی بوجود آورد که در آن شیعیان و سنی‌ها بتوانند با یکدیگر علیه افراطی‌ها همکاری کنند.

رسانه‌ها به نقل برخی مقام‌های آمریکایی که مایل به افشای نامشان نبودند، گفتند یکی از گزینه های در حال بررسی، اعزام هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) به عراق است. جاش ارنست، معاون سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا همه کمک‌های مناسب به عراق برای مبارزه با داعش ادامه می یابد؛ او جزئیات این کمک‌ها را اعلام نکرد.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده نیز روز پنجشنبه با نوری المالکی نخست وزیر عراق طی یک گفتگوی تلفنی، آخرین وضعیت در آن کشور را مورد بحث قرار دادند. روز گذشته نیز کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که به دنبال تقویت نیروهای دولتی عراق است.

در پی تصرف چند شهر شمالی عراق توسط «دولت اسلامی در عراق و شام» و تهدید روز پنجشنبه آن گروه به حمله به بغداد، شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است تشکیل جلسه دهد. شورای امنیت صبح امروز در بیانیه ای به شدت از شبه‌نظامیان داعش، به خاطر حملات اخیر و تصرف موصل انتقاد کرد.

اعضای شورای امنیت همچنین گفته‌اند هیچ اقدام خشن و یا ترورستی نمی تواند مسیر عراق به سمت صلح و دموکراسی را معکوس کند.

شبکه خبری سی ان ان، در گزارشی اعلام کرد امارت اسلامی در عراق و شام در پیامی صوتی، فردی که گمان می رود سخنگوی این گروه است، هشدار داد شهرهای بیشتری، از جمله بغداد، کربلا و نجف را تصرف خواهند کرد. سی ان ان گفت صحت و اعتبار این پیام قابل تایید نیست.
XS
SM
MD
LG