لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۴

شورشیان بسوی بغداد پیش می روند


شورشیان اسلامگرا در پی استیلا بر نواحی بیشتری در ۹۰ کیلومتری شمال بغداد، بسوی پایتخت پیش می روند.

رزمندگان «دولت اسلامی در عراق و شام»، روز پنجشنبه، ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) در حملاتی برق آسا شهر «دولوعیه» را تصرف کردند. آنها از روز دوشنبه موصل،دومین شهر بزرگ عراق، را به تصرف خود در آورده و بر بیشتر مراکز پرجمعیت شمال کشور مسلط شده اند.

یک سخنگوی شورشیان، که خواهان تاسیس حکومتی اسلامی در عراق هستند، گفت آنها بسوی بغداد و کربلا در حرکت هستند.

در این میان، رزمندگان پیشمرگه، نیروهای امنیتی منطقه خودمختار کردستان عراق، کنترل شهر کرکوک و منابع نفت آنرا به دست گرفتند.

نیروهای عراقی، که ظاهرا قادر نبوده اند حملات را متوقف سازند، اغلب پست های خود را رها می کنند و می گریزند و جنگ افزار هایشان را پشت سر می گذارند.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، از پارلمان خواست جلسه فوق العاده ای برای اعلام وضعیت فوق العاده تشکیل دهد. اما آرای نمايندگان به حد نصاب نرسید، زیرا بسیاری از قانون گذاران کرد و سنی جلسه را در اعتراض به افزایش قدرت مالکی برای نبرد با شورشيان، تحریم کردند.

مقامات بین المللی هجوم ستیزه گران اسلامی و خراب شدن سریع وضعیت امنیتی عراق را محکوم کردند. قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه ای برای بررسی مناقشه تشکیل دهد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت، «تمامیت عراق زیر سئوال رفته است.» حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، گفت، تهران جنگ در کشور همسایه خود را تحمل نخواهد کرد.

در پیشاپیش جلسه، شورای امنیت در بیانیه ای از رزمندگان دولت اسلامی عراق و شام به دلیل حمله به موصل و تصرف آن بشدت انتقاد کرد.

در بیانیه گفته می شود هیچ «عمل خشونت یا تروریسم» نمی تواند عراق را از حرکت بسوی صلح و دمکراسی باز دارد.

امریکا نیز به بررسی چگونگی کمک به عراق برای مقابله با اسلامگرایان پرداخته است. مقامات امریکایی گفتند فرستادن پهپاد به عراق از جمله گزینه ها است.
سخنگوی کاخ سفید گفت امریکا به تحویل تمام کمک های مناسب به عراق ادامه خواهد داد، اما جزئیاتی ارائه نداد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز حاضر نشد نوع کمک را مشخص سازد ، اما گفت، آمریکا با رهبران عراق روی پاسخی هماهنگ کار می کند. او همچنین شتاب در ارسال تجهیزات نظامی به عراق در اوائل سال، و نیز افزایش آموزش نیروهای امنیتی عراق را یادآور شد.
XS
SM
MD
LG