لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۵

روحانی: شادی و نشاط حق مردم است


حسن روحانی رییس جمهوری برگزیده ایران می گوید پیروزی او مسیر جدیدی برای ایران جهت تعامل سازنده با جامعه بین المللی و کاهش تنش های ناشی ازبرنامه اتمی بازکرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روحانی روز شنبه در نخستین پیام تلویزیونی خود از زمان انتخاب گفت:« اعتدال و میانه روی در سیاست خارجی به معنای کنش و واکنش سازنده و مفید با جهان است، نه تسلیم و رویاروئی.»

ایران بر سربرنامه اتمی و حمایت از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه با جهان در تضاد است. روحانی مستقیما به هیچکدام از آنها اشاره نکرد اما گفت پس از آن که رسما کارش را آغازکرد، برای کاهش تنش دست بکار خواهد شد.

روحانی گفت در دولت او «تعامل وگفت و شنود بر واکنش متقابل، احترام و منافع مشترک ، وجستجو برای تنش زدایی دوجانبه استوار خواهد بود.»

روحانی قول داد «اعتدال» را جایگزین رویکرد پرخاشگرانه سازد و گفت «باید موازنه ای بین واقعگرایی و آرمانگرایی» وجود داشته باشد.

روحانی گفت «مردم راهی جدید، راه تغییر را انتخاب کرده اند» و عهد کرد برای «حقوق مردم ایران وخواست های ملت» پیکار کند، اما توضیحی نداد.

خبرگزاری فرانسه می گوید روحانی یک خودی در رژیم ایران تلقی می شود که از زمان تشکیل جمهوری اسلامی درپست های سیاسی عمده، از جمله به عنوان نماینده خامنه ای در شورای امنیت ملی، کار کرده است.او همچنین از حمایت گسترده اصلاح طلبان و میانه روها برخوردار است.

انتخاب روحانی مردم را به انجام تغییراتی، از جمله کاهش محدودیت های داخلی، امیدوار ساخته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، او درپیام خود مقامات را به شکیبایی بیشتر دربرابر آزادی های مدنی فراخواند، و در اشاره ای به دو شب جشن و شادمانی مردم در خیابان ها در پی اعلام پیروزی او گفت «شادی و نشاط حق مردم است.»

روحانی از نیروی انتظامی که اجازه داد جشن و شادی تا پس از نیمه شب ادامه پیدا کند سپاسگزاری کرد، اما هشدارداد: «محدودیت های زیادی برقرار نکنید. مردم ما پیرو اخلاق هستند و از حدود اسلامی، سیاسی و اخلاقی آگاهند.»

رییس جمهوری برگزیده ایران همچنین از سازمان صدا و سیما خواست در گزارش رویدادهای جهانی از «دو دوزه بازی» پرهیز کند.

اسوشیتدپرس می گوید قول های روحانی برای نزدیک شدن به جهان می تواند تنش سیاسی بین ایران و غرب را کاهش دهد و شاید نظام اسلامی را بسوی رویکرد انعطاف پذیرتری در برنامه اتمی سوق دهد.

او قول داده است ایران در این مساله بازتر خواهد بود، همزمان با کسانی در داخل نظام که با متوقف شدن غنی سازی اورانیوم مخالف هستند، همصدایی می کند.

اسوشتید پرس می گوید به اعتقاد روحانی امکان معامله ای که به جمهوری اسلامی اجازه دهد غنی سازی را حفظ کند، در همین حال غرب را مطمئن سازد به دنبال تسلیحات اتمی نیست وجود دارد.

اسوشتید پرس می گوید پلیس منکرات هرچند گاهی جوانان را به اتهامات مبهم رعایت ضوابط اسلامی بازداشت می کند. دردوره احمدی نژاد بسیاری ازبازداشت شدگان شکایت می کردند در زندان با آنها بدرفتاری شده است.

روحانی گفته است: «ما باید به همان شیوه ای که با فرزندان خود حرف می زنیم با دختران و پسران گفت وگو کنیم. شآن و مقام مردم باید حفظ شود. تحقیر مردم قابل قبول نیست.»
XS
SM
MD
LG