لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۱

نیروی انتظامی حضور زنان در چایخانه ها را ممنوع اعلام کرد


نیروی انتظامی حضور زنان در چایخانه ها را ممنوع اعلام کرد
نیروی انتظامی حضور زنان در چایخانه ها را ممنوع اعلام کرد

یک فرمانده پلیس در ایران می گوید ورود زنان به چایخانه ها و قهوه خانه هایی که به مشتریان قلیان عرضه می کنند، از ۲۰ تیرماه سال جاری ممنوع است.

«سردار حسین ساجدی نیا»، «فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ»، روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد با چایخانه ها و قهوه خانه هایی که پس از این تاریخ به زنان اجازه ورود بدهند، برخورد خواهد شد و آنها به «مراجع قضایی» معرفی می شوند.

به گفته این مقام انتظامی، در مناطق بالای شهر تهران، قهوه خانه ها و چایخانه ها، تحت عنوان «دیزی سرا» فعال هستند و «حدود ۴۰ درصد» آنها که به مشتریان قلیان عرضه می کنند، شامل طرح ممنوعیت ورود زنان می شوند.

حسین ساجدی نیا، محدودیت جدید برای زنان را در راستای اجرای طرح موسوم به «ارتقای امنیت اخلاقی» خوانده و گفته است که این امر، با «هماهنگی مراجع قضایی» اجرا خواهد شد.

در هفته های اخیر، مردم شهرهای بزرگ در ایران شاهد حضور دوباره ماموران نیروی انتظامی هستند که تحت عنوان طرح ارتقای امنیت اخلاقی، با حضور در خیابان ها، میدان ها و مراکز خرید و پرتردد، با زنان و جوانانی که پوشش آنها مورد تایید حکومت نیست، برخورد می کنند.

برخی از گزارش ها و ویدئوهای منتشر شده در اینترنت، از اعتراض رهگذران به نحوه برخورد ماموران نیروی انتظامی با زنان حکایت دارد.

دور جدید برخوردهای نیروی انتظامی با زنان و جوانان در حالی صورت می گیرد که به دنبال اعتراضات خیابانی به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۸۸، حضور گشت های ارشاد نیروی انتظامی در سطح شهرها کاهش یافت.

کمرنگ شدن حضور گشت های ارشاد در خیابان ها طی دو سال گذشته، با اعتراض روحانیون و امامان جمعه و روزنامه های نزدیک به حاکمیت همراه بود.

XS
SM
MD
LG