لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

آیت الله لاریجانی: فضای نا امنی در ایران توسط رسانه ها القا می شود


آیت الله صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی
آیت الله صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی

آیت الله صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی می گوید فضای نا امنی در ایران توسط رسانه ها به جامعه القا می شود.

آیت الله لاریجانی، این اظهارات را روز چهارشنبه ۵ مرداد ماه، در جلسه مسوولان عالی قضایی ایران اعلام کرد.

در هفته های اخیر گزارش های متعددی از تجاوز های گروهی، قتل، و دیگر نا امنی ها در رسانه های ایران منتشر شده است که توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده است.

رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی رسانه ها را متهم کرد که «به احساس نا امنی در جامعه دامن می زنند».

به گفته آیت الله لاریجانی ممکن است رسانه ها، «در دام کسانی بیفتند که قصدشان نا امن جلوه دادن فضای مملکت برای رسیدن به مقاصد دیگر است.»

تجاوز گروهی به زنان در یک مهمانی خانوادگی توسط عده ای مهاجم در خمینی شهر اصفهان، قتل یک دانشجوی دختر در سعادت آباد تهران، تجاوز گروهی به یک زن در کاشمر، و قتل روح الله داداشی از چهره های ورزشی ایران در کرج، نمونه ای از اخباری است که در رسانه های داخل و خارج از ایران بازتاب یافته است.

یک روز پیش از اظهارات آیت الله لاریجانی مصطفی کواکبیان، عضو مجلس شورای اسلامی و مدیر مسوول روزنامه مردمسالاری، به تحت فشار قرار گرفتن رسانه ها برای منتشر نکردن اخبار نا امنی ها انتقاد کرد.

آقای کواکبیان، روز سه شنبه ۴ مرداد ماه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفت «در کرج، قوی ترین مرد ایران را کشته اند، آن وقت از رسانه ها انتظار دارند که این موضوع را منعکس نکنند.»

از سوی دیگر، اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی نیز روز سه شنبه در مجلس شورای اسلامی، ماهواره ها و بیگانگان را متهم کرد که ریشه اصلی نا امنی در ایران هستند.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: ماهواره، مشروبات الکلی، نفوذ بیگانگان و برنامه های آنها در ترویج سکس و خشونت «ریشه اصلی ناامنی» در ایران است.

انتقادات مقامات قوه قضاییه و فرماندهان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از روزنامه ها و دیگر رسانه ها به خاطر پوشش اخبار نا امنی های ایران در حالی مطرح می شود که آنان همواره بر مفید و موثر بودن طرح موسوم به «ارتقای امنیت اخلاقی» در کاهش جرائم در ایران تاکید می کنند.

گروهی از منتقدان نیروی انتظامی می گویند برخورد های گسترده ماموران پلیس با زنان و جوانانی که پوششان مورد تایید حکومت ایران نیست، موجب نارضایتی قشر وسیعی از جامعه می شود و علاوه بر آن، پلیس از وظیفه اصلی خود برای ایجاد امنیت، غافل می شود.

به دنبال قتل روح الله داداشی، علیرضا حیدری، کشتی گیر سابق تیم ملی ایران در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت:«همان طور که نیروی انتظامی با مسایلی چون بدحجابی برخورد شدیدی می کند و نیروی زیادی برای آن می گذارد باید با مسایلی مثل حمل سلاح سرد هم برخورد کند، چرا که ممکن است در یک لحظه فرد عصبانی شود و جان کسی را با آن سلاح بگیرد.»

XS
SM
MD
LG