لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۲

گزارشگر سازمان ملل: موضوع حقوق بشر در مذاکرات با کره شمالی گنجانده شود


 توماس کوئینتانا، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور کره شمالی
 توماس کوئینتانا، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور کره شمالی

یک محقق امور کره شمالی در سازمان ملل متحد می گوید مذاکرات پیش رو درباره مسائل هسته ای و امنیتی با پیونگ یانگ، باید امور حقوق بشری، و موضوع کمپ های زندانیان سیاسی را نیز شامل شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، موافقت کرده است که تا پایان ماه مه با رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، دیدار و درباره آینده برنامه تسلیحات هسته ای پیونگ یانگ گفتگو کند.

سئول و پیونگ یانگ نیز توافق کرده اند که پایان ماه آوریل، (ماه آینده میلادی) در «دهکده آتش بس» واقع در منطقه مرزی پانمونجوم، نشستی برگزار کنند.

به گزارش رویترز، توماس کوئینتانا، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور کره شمالی، روز دوشنبه گفت موضوعات حقوق بشری در این دو نشست باید لحاظ شود چرا که به گفته او، با ایجاد کانال های تماس میان کره شمالی و کره جنوبی و همچنین با آمریکا، امروز شاهدیم که ظاهرا امکانی برای یک رشد سریع در عرصه های سیاسی و امنیتی فراهم شده است.

او وضعیت امروزی را «نقطه حیاتی» خواند و اعلام کرد گفتگوهای حقوق بشری و امنیتی باید به موازات هم پیش برود.

مقامات آمریکایی می گویند تخمین زده می شود بین ۸۰ هزار تا ۱۲۰ هزار نفر از جمله کودکان و اعضای خانواده متهمان در کمپ های زندانیان سیاسی، زندانی هستند.

آنها همچنین می گویند کره شمالی مخالفان را به طور غیرقانونی اعدام، ناپدید، شکنجه، و به طور خودسرانه دستگیر و مورد آزار جنسی قرار می دهد و آنها را به کارهای اجباری وادار می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG