لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

نماینده ارشد جمهوریخواه: ترامپ درباره کره شمالی شایسته صلح نوبل است


روزنامه واشنگتن اگزمنر در گزارشی نوشت: لوک مسر، نماینده جمهوریخواه کنگره از ایالت ایندیانا، می گوید: «اگر گفتگوهای کره شمالی به اقدامی عملی بیانجامد، پرزیدنت ترامپ باید به خوبی در راه کسب جایزه صلح نوبل قرار داشته باشد. کره شمالی برای نخستین بار از تمایل به خلع سلاح قابلیت های هسته ای خود خبر می دهد.»

نامزد کردن ترامپ برای جایزه صلح نوبل در میانه فشار بین المللی علیه رژیم کره شمالی و در حالی صورت می گیرد که لوک مسر خود را برای کرسی سنا از این ایالت نامزد کرده است. پرزیدنت ترامپ در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان در ایندیانا در سال ۲۰۱۶ با اختلافی دو رقمی به راحتی برنده شده بود.

این نماینده بلندپایه جمهوریخواه کنگره در بیانیه ای می نویسد: «گفتگوهای جدی پیشرفتی بیشتر از آن است که ما در تمام دوره دولت اوباما دیدیم. پرزیدنت اوباما در سال ۲۰۰۹ برای این جایزه صلح نوبل دریافت کرد که کاندیدای دوست داشتنی انتخابات ریاست جمهوری بود. اگر کره شمالی خلع سلاح شود، جایزه صلح نوبل واقعا سزاوار پرزیدنت ترامپ خواهد بود.»

تحلیلگران بدبین می گویند لوک مسر می کوشد از این فرصت برای گرم شدن روابطش با پرزیدنت ترامپ در میانه رقابتی سه جانبه در انتخابات درون حزبی ایندیانا استفاده کند.

اما آن چه این نماینده جمهوریخواه می گوید از این منظر قابل توجه است که اگر ترامپ موفق به کسب امتیازهایی واقعی و پایدار شود سزاوار تقدیر است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG