لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

آمریکا، کره جنوبی و ژاپن ارسال مهمات کره شمالی به روسیه را محکوم کردند


پرچم روسیه و کره شمالی در پایگاه فضایی بایکونو روسیه، قدیمی‌ترین و یکی از بزرگ‌ترین تشکیلات پرتاب‌های فضایی فعال در جهان.
پرچم روسیه و کره شمالی در پایگاه فضایی بایکونو روسیه، قدیمی‌ترین و یکی از بزرگ‌ترین تشکیلات پرتاب‌های فضایی فعال در جهان.

کره جنوبی، ایالات متحده و ژاپن ارسال مهمات و تجهیزات نظامی کره شمالی به روسیه را به شدت محکوم کردند و روز پنجشنبه گفتند که چنین محموله‌های تسلیحاتی به شدت تلفات انسانی جنگ روسیه در اوکراین را افزایش می‌دهد.

بیانیه مشترک دیپلمات‌های ارشد کره جنوبی، ایالات متحده و ژاپن چند روز پس از آن منتشر شد که وزیر خارجه روسیه اظهارات اخیر ایالات متحده مبنی بر دریافت مهمات از کره شمالی را به تمسخر گرفت و گفت که واشنگتن نتوانسته این ادعا را اثبات کند.

در بیانیه مشترک وزاری خارجه سه کشور آمده است: «ما به همکاری با جامعه بین‌المللی برای افشای تلاش‌های روسیه با هدف دستیابی به تجهیزات نظامی از کره شمالی ادامه خواهیم داد.»

در این بیانیه آمده است: «ارسال تسلیحات، که ما اکنون تأیید می‌کنیم که تعدادی از آن‌ها تکمیل شده‌اند، به میزان قابل توجهی تلفات انسانی جنگ تجاوزکارانه روسیه در اوکراین را افزایش خواهند داد.»

سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی به خبرنگاران گفت، بیانیه مشترک نشان‌دهنده عزم سه کشور در واکنش فعالانه به توافق انتقال تسلیحات کره شمالی به روسیه برخلاف هشدارهای مکرر جامعه بین‌المللی است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پیونگ‌یانگ و مسکو اخیرا اقداماتی را برای تقویت روابط نظامی خود انجام داده‌اند. گمانه‌زنی ها در مورد ارسال تسلیحات متعارف کره شمالی برای پر کردن انبارهای تسلیحاتی روسیه در ماه گذشته، زمانی بالا گرفت که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و بازدید از تأسیسات نظامی کلیدی به مسکو سفر کرد.

ایالات متحده، کره جنوبی و برخی دیگر از کشورها بر این باورند که کره شمالی می‌خواهد در ازای تامین مهمات برای روسیه فناوری‌های پیشرفته تسلیحاتی تحویل بگیرد.

کاخ سفید اوائل ماه اکتبر جاری گفت که کره شمالی بیش از هزار کانتینر تجهیزات نظامی و مهمات به روسیه تحویل داده است. کاخ سفید تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌دهد کانتینرها قبل از انتقال از طریق قطار به جنوب غربی روسیه در یک کشتی با پرچم روسیه بارگیری شدند.

در بیانیه روز پنج شنبه سئول-واشنگتن-توکیو آمده است که سه کشور به دقت هر گونه تسلیحاتی را که روسیه در حمایت از اهداف نظامی کره شمالی در اختیار پیونگ‌یانگ قرار می دهد، زیر نظر دارند.

در این بیانیه همچنین گفته شده است: «ما عمیقاً نگران انتقال احتمالی هرگونه فناوری مرتبط با موشک‌های هسته‌ای یا بالستیک به کره شمالی هستیم.» این بیانیه خاطرنشان کرد که انتقال تسلیحات به کره شمالی و از کره شمالی ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است که روسیه، یکی از اعضای دائمی این شورا، قبلاً به آن رأی داده بود.

کره شمالی از سال گذشته بیش از صد آزمایش موشکی انجام داده است که بسیاری از آنها برای شبیه‌سازی حملات هسته‌ای به کره جنوبی طراحی شده‌اند و کارشناسان آمریکایی می‌گویند که ارائه فناوری‌های پیشرفته تسلیحاتی روسیه به کره شمالی کمک می‌کند تا سیستم‌های تسلیحات هسته‌ای بسیار مطمئن‌تری بسازد.

آسوشیتدپرس می‌گوید که یکی از فناوری‌هایی که کره شمالی می‌خواهد با کمک روسیه به آن دست یابد، ماهواره‌های جاسوسی است. دو تلاش اخیر کره شمالی برای قرار دادن یک ماهواره جاسوسی در مدار به دلایل فنی شکست خورد و کره شمالی وعده تلاش دیگری را در ماه اکتبر داده بود. اما، سئول روز پنجشنبه گفت هیچ نشانه‌ای از پرتاب قریب الوقوع ماهواره کره شمالی وجود ندارد.

ایالات متحده و کره جنوبی در واکنش به توانایی رو به رشد هسته‌ای کره شمالی، رزمایش‌های نظامی مشترک خود را گسترش داده که در برخی از آنها ژاپن نیز شرکت می‌کند.

ارتش کره جنوبی به همراه ژاپن و ایالات متحده یک رزمایش هوایی مشترک را روز یکشنبه، ۳۰ مهر، در نزدیکی شبه جزیره کره برگزار کردند که اولین همکاری بین این سه کشور در این حوزه است.

نیروی هوایی کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این رزمایش با هدف گسترش توان این سه کشور در واکنش به تهدیدات هسته‌ای و موشکی کره شمالی انجام شد.

به گزارش رویترز، در این رزمایش جت‌های جنگنده سه کشور بمب‌افکن راهبردی بی‌-۵۲ ایالات متحده را همراهی کردند.

XS
SM
MD
LG