لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۳

یک روزنامه  اسرائیلی: حماس  از سلاح‌های ساخت کره شمالی استفاده کرد


شبه نظامیان حماس. آرشیو
شبه نظامیان حماس. آرشیو

روزنامه «تایمز آف اسرائیل« روز پنجشنبه ۲۷ مهر، در گزارشی با استناد به آن چه «شواهد موجود و نظرات تحلیل‌گران و گزارش آسوشیتدپرس» نامید، نوشت که شبه نظامیان حماس در جریان «حمله تروریستی» ۱۵ مهر به اسرائیل از سلاح‌های ساخت کره‌شمالی استفاده کرده‌اند.

این روزنامه با اشاره به یک ویدئوی منسوب به یک انبار تسلیحات نظامی حماس نوشت که مهمات جنگی با نوار قرمز روی کلاهک انفجاری، ساخت کره شمالی هستند.

پیش از این، پیونگ یانگ فروش تسلیحات به این گروه شبه نظامی تحت حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی را تکذیب کرده بود.

ویدئوی مورد اشاره تایمز آف اسرائیل توسط دو کارشناس تسلیحات کره شمالی و آسوشیتدپرس تحلیل شده است و نشان می‌دهد که کره‌شمالی از فروش تجهیزات و تسلیحات نظامی به شبه‌نظامیان حماس، به عنوان راهی برای تامین مالی برنامه های تسلیحاتی خود استفاده می کند.

در این ارتباط، آسوشیتدپرس نوشت: «کره شمالی مدت‌هاست از گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی حمایت می‌کند و تسلیحات کره شمالی قبلاً در میان تجهیزات ممنوعه ثبت شده است.»

کیم جون اونگ، رهبر کره شمالی، پس از حمله شبه نظامیان حماس به اسرائیل، ضمن اعلام حمایت خود از آنان و عملیاتی که از سوی این گروه به عنوان «طوفان الاقصی» انجام شد، گفت که مساله فلسطین، نه فقط یک موضوع عربی یا اسلامی، بلکه مساله آزادی است. این در شرایطی است که حمله روز ۱۵ مهر از سوی حماس با محکومیت ها و انتقادهای گسترده ای در جهان مواجه شد.

ایالات متحده تحریم‌های بسیاری را علیه کره شمالی وضع کرده است و افراد و کشورهای مرتبط با برنامه‌های نظامی این کشور تحت تحریم قرار می‌گیرند.

XS
SM
MD
LG