لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

گسترش همکاری‌ نظامی روسیه و کره شمالی؛ پیونگ‌یانگ توپخانه روسها را تقویت می‌کند


یک مقام آمریکایی روز پنج‌شنبه گفت که کره‌شمالی انتقال تسلیحات توپخانه‌ای به روسیه را آغاز کرده و با این اقدام، نیروهای روسیه را در ادامه تهاجم ۲۰ ماهه خود به اوکراین تقویت می‌کند.

به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، مشخص نشد که آیا این انتقال بخشی از یک «زنجیره تامین» نوین و بلندمدت است یا فقط به «یک محموله» محدود می‌شود و اینکه کره‌شمالی در ازای این «کمک‌های تسلیحاتی» چه چیزی دریافت خواهد کرد.

این کمک‌ها پس از توافق نشست اخیر بین کیم جونگ اون و ولادیمیر پوتین در روسیه انجام می‌پذیرد که در آن کیم قول «حمایت کامل و بی قید و شرط» از تلاش‌های روسیه در اوکراین را داد که احتمالا شامل «تبادل تسلیحات و فناوری» نیز می‌شود.

بر اساس این گزارش‌، روابط دوجانبه و گسترده‌تر کره‌شمالی و روسیه ـ از جمله کسب فناوری زیردریایی‌های هسته‌ای و موشک‌های پیشرفته توسط کره‌شمالی ـ نگرانی‌های امنیتی تازه‌ای را در غرب ایجاد می‌کند.

از سوی دیگر، وزارت دادگستری ایالات متحده در طرف دیگر خط مقدم اعلام کرد ایالات متحده یک محموله مهماتی که از جمهوری اسلامی کشف و ضبط شده بود را به اوکراین انتقال می‌دهد.

گزارش شده که آمریکا بیش از یک میلیون گلوله ۷.۶۲ میلی‌متری را که از یک محموله تسلیحاتی جمهوری اسلامی به مقصد شورشیان حوثی در یمن ضبط شده بود، را توقیف، مصادره و به نیروهای اوکراینی تحویل داده است.

با مسدود شدن بودجه آمریکا برای اوکراین، این انتقال مهمات به عنوان راه‌حلی برای حمایت از اوکراین در میان اختلافات بودجه‌ای، عمل می‌کند.

پیش‌تر وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه ۶ مهر در به‌روزرسانی گزارش «استراتژی مقابله با تسلیحات کشتار جمعی» اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی «تهدیدهای دائمی» در استراتژی مقابله با تسلیحات کشتار جمعی هستند و در بخش دیگری از این گزارش، روسیه به‌عنوان «تهدید حاد» و چین به‌عنوان «تهدید فزاینده» معرفی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG