لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

آزمایش موشکی کره شمالی در آستانه دیدار روسای جمهوری آمریکا و چین


رسانه های کره جنوبی خبر آزمایش موشکی همسایه شمالی را منعکس کردند.
رسانه های کره جنوبی خبر آزمایش موشکی همسایه شمالی را منعکس کردند.

در حالیکه قرار است برای اولین بار روسای جمهوری آمریکا و چین ملاقات کنند، کره شمالی بامداد چهارشنبه ۱۶ فروردین یک موشک بالستیک جدید آزمایش کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع کره جنوبی با تایید این آزمایش موشکی اعلام کرد کره شمالی دوباره موشک بالستیک میان بردی را به سمت دریای ژاپن شلیک کرده است. زمان شلیک این موشک ساعت شش صبح گزارش شده است.

به گفته مقام های کره شمالی این موشک تنها شصت کیلومتر پرواز کرده است.

از سوی دیگر، فرماندهی منطقه هندو – آسیا – پاسیفیک آمریکا با تایید خبر این آزمایش اعلام کرد این فرماندهی به همکاری با کره جنوبی و ژاپن برای استقرار امنیت متعهد است.

آزمایش روز چهارشنبه کره شمالی دو روز بعد از اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا صورت می گیرد که هشدار داده بود که اگر چین درباره معضل کره شمالی کاری نکند، آمریکا خود اقدام خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه و در آستانه دیدار روز جمعه با رئیس جمهوری چین گفت‌ «چین نفوذ زیادی بر کره شمالی دارد» و هشدار داد کره شمالی مکرر آزمایش هسته ای و موشکی داشته و اگر چین کمکی برای حل مسئله پیونگ یانگ انجام ندهد، «این برای هیچ کسی خوب نخواهد بود.»

آقای ترامپ همچنین گفت آمریکا قادر است بدون کمک چین، به مسئله کره شمالی رسیدگی کند. او به جزئیات طرح آمریکا برای برخورد با کره شمالی اشاره نکرد.

قرار است دو روز دیگر دونالد ترامپ و شی جینگ‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین در استراحتگاه «مارا لاگو» در فلوریدا دیدار داشته باشند.

مسئله کره شمالی

در دو ماه گذشته و از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، کره شمالی چندین آزمایش موشک بالستیک و هسته ای انجام داده که با واکنش تند جامعه جهانی روبرو شده است. علاوه بر قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، ابتدای فروردین، آمریکا ۳۰ نهاد و شخصیت حقیقی را به دلیل کمک به برنامه تسلیحاتی کره شمالی و ایرانتحریم کرد.

از سوی جامعه جهانی، چین مهم‌ترین حامی پیونگ‌یانگ شناخته می شود.

سی ان ان گزارش داد هنوز چین به اظهارات آقای ترامپ واکنشی نشان نداد اما رکس تیلرسون، وزیر امورخارجه آمریکا با همتای چینی خود و دیپلماتها مکالمه تلفنی داشته است.

پیشتر آقای تیلرسون در اولین سفر آسیایی خود گفته بود حملات بازدارنده برای مقابله با تهدید کره شمالی روی میز خواهد بود.

غیر از این، جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا هم روز جمعه دربار تحمل آزمایشات هسته ای کره شمالی از سوی جامعه جهانی هشدار داده بود و گفته بود این رویه باید متوقف شود.

آقای متیس هم ماه پیش درباره احتمال استفاده از تسلیحات هسته‎ای از سوی کره شمالی گفته بود هر اقدام اینچنینی، پاسخی سنگین از سوی آمریکا خواهد داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG