لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

کره شمالی از آزمایش موتور موشکی جدید و قدرتمند خبرداد


کره شمالی روز یکشنبه، موتور جدیدی برای پرتاب موشک های خود را مورد آزمایش قرار داد. این آزمایش شامل روشن کردن موتور موشک بود.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، آزمایش این موتور جدید روز یکشنبه ۲۹ اسفند ماه، در ایستگاه پرتاب موشک تونگ چانگ-ری در نزدیکی مرز چین و به دستور کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، انجام شد.

به گفته خبرگزاری رسمی کره شمالی، آقای اون، آزمایش این موتور جدید را موفقیت آمیز خواند و تأکید کرد جهان به زودی شاهد اهمیت این پیروزی تاریخ‌ساز خواهد بود. این خبرگزاری افزود موتور جدید که ویژه پرتاب موشک با برد بالا است، قابلیت پرتاب موشک کره شمالی را به سطحی بسیار پیشرفته ارتقا داده است.

کره شمالی در ماه فوریه سال گذشته میلادی از همان ایستگاه تونگ چانگ-ری، ماهواره ای به فضا پرتاب کرد که در آن از فناوری ممنوعۀ موشکهای بالیستیک بین قاره ای استفاده شده بود.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۲۷ اسفند در جریان دیدار از کره جنوبی، متحد آمریکا در شرق آسیا، هشدار داد اگر تهدید هسته‌ای کره شمالی به سطح خاصی برسد، شاید یک «حمله پیشگیرانه نظامی» علیه آن کشور ضروری باشد.

تیلرسون در بخش اول سفر به آسیا، روز پنجشنبه در ژاپن نیز گفته بود تلاش‌های دیپلماتیک بیست سال گذشته برای آن که کره شمالی دست از برنامه تسلیحاتی هسته‌ای خود بر دارد شکست خورده، و تاکید کرد به «رویکرد متفاوتی» نیاز است.

کره شمالی برنامه هسته‌ای خود را در چند سال گذشته تسریع کرده و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را نادیده گرفته است. آن کشور سال گذشته میلادی دو آزمایش هسته‌ای و ۲۴ آزمایش موشک بالیستیک انجام داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG