لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

واکنش وزارت‌خارجه آمریکا به آزمایش موشکی جدید کره شمالی: غیرقابل قبول است


یک زن در پایتخت کره جنوبی، خبر آزمایش موشکی کره شمالی را روی تلویزیون می بینید.
یک زن در پایتخت کره جنوبی، خبر آزمایش موشکی کره شمالی را روی تلویزیون می بینید.

در واکنش به آزمایش موشکی جدید کره شمالی، وزارت خارجه آمریکا واکنش نشان داد. سخنگوی این وزارت خانه اعلام کرد آمریکا با استفاده طیف گسترده توانایی هایی که دارد در مقابل این تحدید رو به رشد مقابله خواهد کرد.

مارک تونر، سخنگوی موقت وزارت خارجه ایالات متحده دوشنبه ۱۶ اسفند در بیانیه ای اعلام کرد تحریکات کره شمالی تنها موجب می شود که عزم جامعه جهانی برای مقابله با برنامه سلاح های ممنوع کشتار جمعی بیشتر شود.

آقای تونر ضمن محکوم کردن این آزمایش موشکی گفت، در تعهد واشینگتن برای دفاع از کره جنوبی و ژاپن در برابر تهدیدهای کره شمالی خللی وارد نشده‌است.

واکنش وزارت خارجه آمریکا به آزمایش موشکی جدید کره شمالی است.

منابع خبری در کره جنوبی اعلام کردند بامداد دوشنبه ۱۶ اسفند به وقت محلی، کره شمالی چهار موشک بالستیک آزمایش کرد که نزدیک به هزار کیلومتر برد داشتند و به نظر می رسد موشک های بالستیک قاره پیمای این کشور باشند.

همزمان با این آزمایش موشکی، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن روز دوشنبه گفت، سه موشک پرتاب شده توسط کره شمالی در «منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن» فرود آمده است.

وزارت خارجه چین نیز ضمن محکوم کردن پرتاب موشک های بالیستیک توسط پیونگ یانگ، از تمام کشورهای ذینفع در این خصوص خواست از اقدامات تحریک آمیز خودداری کنند.

این اولین باری ست که موشک های بالیستیک پرتاب شده توسط کره شمالی در «منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن» در دریائی به همین نام فرود آمده است.

منطقه انحصاری اقتصادی هر کشور، ناحیه ای ست که توسط سازمان ملل متحد و بر مبنای قانون دریاها تعین می شود، و حقوق ویژه ای در اختیار کشور دارنده آن می گذارد.

ناحیه اقتصادی ژاپن منطقه ای دریایی به وسعت تقریبی پانصد کیلومتر مربع است که در غرب آن مجمع الجزایر قرار دارد، و فرود موشک های کره شمالی در آن هشدار ویژه ای برای توکیو محسوب می شود.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن گفت: این اقدامات نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت است و آن را تحمل نمی کنیم. ژاپن قویاّ کره شمالی را محکوم کرده است.

مقام های دفاعی کره جنوبی می گوید، موشک های میان برد کره شمالی از ناحیه ای در نزدیکی مرز آن کشور با چین پرتاب شده است.

به گفته وزارت دفاع ژاپن، سقف پرواز موشک های کره شمالی تقریبا دویست و شصت کیلومتر بود و پیش از سقوط در «دریای ژاپن» مسافتی در حدود یک هزار کیلومتر را طی کرده بود.

اخیراّ چین واردات زغال سنگ از کره شمالی را به همین دلیل متوقف کرده، و روز دوشنبه نیز خواستار همه کشور ها شد.

گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره گفت: چین با پرتاب موشک توسط کره شمالی که نقض قطعنامه های سازمان ملل است، مخالف است. در شرایط حاضر، تمام طرف ها باید از اقداماتی که طرف مقابل را تحریک کرده و به بد تر شدن اوضاع در منطقه منجر می شود، خودداری کنند.

پرتاب موشک های بالیستیک توسط کره شمالی در حالی صورت گرفت، که کره جنوبی و ۳۵ هزار سرباز آمریکائی مستقر در آن کشور رزمایش مشترک سالانه شان را آغاز کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG