لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

رویترز: برادر رهبر کره شمالی قبل از قتل، با یک آمریکائی دیدار کرده بود


زنانی که در قتل «کیم جونگ نام» نقش داشتند، به دادگاه آورده شدند.
زنانی که در قتل «کیم جونگ نام» نقش داشتند، به دادگاه آورده شدند.

رویترز در گزارشی همزمان با سالگرد قتل برادر ناتنی رهبر کره شمالی، فاش کرد او چند روزی پیش از آنکه در مالزی به قتل برسد، در هتلی در یکی از جزایر مالزی با یک آمریکائی دیدار کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «وان عزیز النظام» پلیس تحقیق در روز دوشنبه هنگام ادای شهادت در دادگاه گفت «کیم جونگ نام» روز ۶ فوریه به مالزی سفر کرد. دو روز بعد به جزیره توریستی لانگکاوی رفت.

این پلیس می گوید جزئیات را به یاد ندارد و حتی نام هتل را به خاطر نمی آورد و اسم آن آمریکائی را که روز ۹ فوریه با برادر ناتنی کیم جونگ اون دیدار کرده بود نیز به یاد ندارد.

دو زن اندونزیائی به نام های «سیتی عایشه» و «دُوان تای هونگ» و یک ویتنامی، متهم اند که همراه با چهار شهروند کره شمالی-که اکنون فراری اند- توانستند «کیم جونگ نام» را به قتل برسانند.

به گفته دادستان، این متهمان روز ۱۳ فوریه سال گذشته در شهر کوالالامپور یک ماده سمی را بر صورت برادر رهبر کره شمالی مالیده و او را کشتند.

هیچ مقام آمریکایی تا کنون این دیدار را تایید نکرده است.

کیم جونگ نام با رهبر فعلی کره شمالی اختلافاتی داشت و از او جدا شده بود. او پسر ارشد کیم جونگ ایل رهبر پیشین کره شمالی بود، اما زمانی که در سال ۲۰۰۱ تلاش داشت با گذرنامه جعلی برای بازدید از پارک تفریحی دیزنی لند به ژاپن سفر کند، از سوی پدرش کنار گذاشته شد و برادر کوچکترش کیم جونگ اون به رهبری کره شمالی برگزیده شد.

دادستان می گوید زنها تصور می کرده اند دارند یک شو نمایشی را اجرا می کنند. در صورت محکومیت، مجازات اعدام در انتظار آنها خواهد بود.

وکیل مدافع «سیتی» می گوید کسی که در لانگکاوی با برادر رهبر کره شمالی دیدار کرد، یک مامور اطلاعاتی آمریکا بود.

بنا به گزارشی که یک روزنامه ژاپنی در باره آن دیدار با استناد به اطلاعات دریافت شده از کامپیوتر شخصی قربانی منتشر کرده، کیم جونگ نام در آن دیدار اسناد مهمی را به مامور اطلاعاتی آمریکا داده بود.

پلیس مالزی که در دادگاه شهادت داد، می گوید از جریان سپردن اطلاعات به مامور آمریکائی چیز ی نمی داند اما وکیل مدافع زنان مامور پلیس را به طفره رفتن از گزارش دقیق در این مورد متهم کرده است.

این محاکمه در روزهای آینده نیز دنبال خواهد شد.

XS
SM
MD
LG