لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

ابراز ناامیدی پرزیدنت ترامپ از اجازه چین برای ادامه فروش نفت به کره شمالی


رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه گفت از این که چین همچنان اجازه می‌دهد جریان نفت به کره شمالی ادامه یابد، «مأیوس» شده و اقداماتی از این دست می‌تواند مانعی در راه رسیدن به یک «راه حل دوستانه» در مورد بحران برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ در پیامی در توئیتر نوشت از این که می‌بینید چین کماکان اجازه عبور نفت به داخل کره شمالی را می‌دهد «بسیار مأیوس» شده است و با ادامه این کار، «هرگز راه حلی دوستانه برای مشکل کره شمالی در کار نخواهد بود.»

پکن پیشتر، در واکنش به گزارش یک روزنامه کره جنوبی که گفته کشتی‌های چینی و کره شمالی برای انتقال نفت بطور قاچاقی در ارتباط هستند، گفت هیچ تحریم بین المللی از سوی سازمان ملل متحد برای فروش نفت به کره شمالی توسط کشتی‌های چینی وجود ندارد.

پرزیدنت ترامپ خواستار افزایش فشار بین المللی برای مهار تهدیدهای موشکی و هسته‌ای کره شمالی است و در این راستا به ویژه از پکن، که بطور سنتی روابط خوبی با پیونگ یانگ دارد، خواسته است از نفوذ اقتصادی خود برای تحت فشار گذاشتن آن کشور استفاده کند.

شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به آزمایش موشکی اخیر کره شمالی، جمعه گذشته به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن تحریم‌های جدیدی علیه آن کشور وضع می‌شود و هدف از آن محدود کردن دسترسی پیونگ یانگ به نفت خام و محصولات نفتی است.

قطعنامه جدید شورای امنیت به دنبال کاهش ۹۰ درصدی صادرات نفت به کره شمالی و حفظ سقف ۵۰۰ هزار بشکه در سال است.

دولت ایالات متحده همچنان بر دیپلماسی برای رسیدن به راه حلی مسالمت‌آمیز تاکید دارد؛ با این حال می‌گوید همه گزینه‌ها همچنان روی میز است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG