لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۲

شهروندان سوچی مغرور از میزبانی المپیک و دل نگران سرنوشت شهر


Sochi Locals Proud to Host Olympics, But Legacy Uncertain
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00
محلی ها در سوچی در سالهای منتهی به مسابقات المپیک زمستانی شاهد تحولات فراوان و احداث و سربرآوردن ساختمان ها و ورزشگاه های جدید در شهرشان، در مدت زمانی ۷ ساله بودند. حال که المپیک به نیمه رسیده مردمان محلی سوچی چه احساسی دارند؟

استادیوم المپیک و سازه های گنبدی یخی حضوری عجیب در شهر ساحلی سوچی دارند. آوردن تاسیسات مورد نیاز ورزشکاران به سوچی ۵۱ میلیارد دلار هزینه در بر داشت.

اما محلی های ساکن سوچی که قبلا به همه چیز با دیده تردید می نگریستند، حالا احساس غرور می کنند.
آناستازیا ودلویف، مادر جوان ساکن سوچی اعتراف می کند که در اول کار خوشبین نبود: «وقتی فهمیدیم که المپیک در سوچی برگزار خواهد شد ناامید شده بودم. چون مشکلات زیادی برای مردم محلی ایجاد می کند.»

ولادیمیر مالگین، در پارک وسط شهر مشغول گردش است. او با اشاره به پارک تازه تاسیس می گوید «آنجا قبلا یک جاده بود. سوچی خیلی پیشرفت کرده.» ولادیمیر از این که اکنون می تواند سگش را در آنجا راه ببرد راضی و خوشحال است.

پروژه های جاده سازی و خط آهن که شهر را از شر ترافیک رها ساخته ابراز خوشحالی می کنند.

از سال ۲۰۰۷ ساکنین سوچی شاهد بزرگترین پروژه ساخت و ساز اروپا در بیخ گوششان بوده اند. بسیاری از آنان از دفع زباله در مناطق روستایی حومه شکایت می کنند. از جمله ولادیمیر کیمائف، از گروه محیط زیستی نظارت بر شمال قفقاز: «ساکنین روستاهای محلی وضعیت نامناسبی دارند چرا که در مجاورت اماکن دفع زباله به سر می برند. همه جور زباله ای که در سوچی تولید شود، چه شهری و چه متعلق به ساخت و ساز، همه اینجا دفع می شود.»

روستاهای کوهستانی در ماوراء سوچی برای برگزاری برخی مراسم مهیا شده اند و با قطاری که ظرف ۴۰ دقیقه افراد را منتقل می کند، به سوچی متصل شده اند.

ادوارد باتورین، که در خانه ای کوچک در کراسنایا پولیانا زندگی می کند می گوید اکنون همه چیز خیلی متفاوت شده است: «قبلا همه مرغ و خوک داشتند. خیلی ها گاو داشتند و زندگی روستایی بود. حالا به خاطر المپیک همه این ها محو شده و ما برای وفق دادن خودمان با شرایط جدید به دشواری افتاده ایم.»

اما آقای باتورین تحت تاثیر جو المپیک قرار گرفته و می گوید از این که میزبان المپیک هستند، احساس غرور می کند.

سازماندهندگان روسی می گویند هزینه سنگین آماده سازی را میلیون ها گردشگری که بعد از مسابقات المپیک به سوچی می آیند، پرداخت خواهند کرد.

اما درباره میزان استقبال گردشگران از سوچی بعد از المپیک، نمی توان با اطمینان سخن گفت. گزارش آژانس پیش بینی میزان اعتبار «مودی» هشدار می دهد که هزینه بالای مسابقات و برخی گزارش های منفی منتشر شده، پتانسیل میزان بهره برداری از سوچی پس از المپیک را محدود می کند.

فعلا ساکنین سوچی خوشحال و مغرورند از این که چشم جهان به شهر ساحلی آرامشان، دوخته شده. برای مشاهده نتایج و منافع بالقوه سرمایه گذاری در سوچی نیز باید تا سال های آینده صبر کرد.
XS
SM
MD
LG