لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

نیویورک تایمز: «ای‌تی‌اند تی» شریک آژانس امنیت ملی آمریکا در کار شنود بود


غول مخابراتی«ای‌تی اند تی» در آمریکا در شنود ارتباطات اینترنتی و تلفنی در داخل آمریکا به ان‌اس‌ای – آژانس امنیت ملی آمریکا- کمک اساسی کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز روز شنبه ضمن اعلام این خبر گفت ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق ان‌اس‌ای اسناد جدیدی از این نهاد افشا کرده است.

در این اسناد به شکل مستقیم اسمی از شرکت «ای‌تی اند تی» آورده نمی‌شود بلکه اسامی رمزی ذکر شده است که به گفته نیویورک تایمز و چندین مقام سابق امنیتی گفته‌اند به شرکت مخابراتی فوق اشاره دارد.

نیویورک تایمز می‌نویسد اسناد تازه نشت کرده دوره ده ساله بین ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ را در بر می‌گیرد و نشان می‌دهد که چطور «ای‌تی اند تی» با استفاده از ضوابط قانونی و احکام مخفیانه قضایی به آژانس امنیت ملی آمریکا امکان داد تا به میلیاردها ایمیلی که از طریق شبکه اینترنتی‌ این شرکت در آمریکا رد و بدل شده، از جمله تبادلات اینترنتی مقر سازمان ملل متحد در نیویورک دسترسی یابد.

این شرکت مخابراتی سابقه بیش از یک میلیون مکالمه تلفنی را نیز به آژانس امنیت ملی آمریکا داده است.

طبق اسناد فوق، آژانس امنیت ملی آمریکا، «ای‌تی اند تی» را شریکی داخلی در کار شنود حساب کرده و نه پیمانکار.

برد برنز، سخنگوی «ای‌تی اند تی» به صدای آمریکا گفت که این شرکت «بدون حکم دادگاه یا دیگر روندهای اجباری، هیچ گونه اطلاعاتی را به هیچ‌کس نداده است مگر آن که جان کسی در خطر بوده باشد مثل آدم‌ربایی که می‌شود با ردیابی شماره‌های تماس به اجرای قانون کمک کرد.»

اسناد افشا شده توسط اسنودن نشان می‌دهد که آژانس امنیت ملی آمریکا بدون حکم دادگاه مکالمات تلفنی و مراودات ایمیلی شهروندان آمریکایی و خارجی‌های مقیم ایالات متحده را شنود کرده است. این امر خشم میلیون‌ها نفر را که این عمل را نقض حریم خصوصی خود می‌دانند برانگیخته است.

آژانس امنیت ملی آمریکا می‌گوید شنود مکالمات و مراودات مخابراتی در کشف چندین عملیات تروریستی و تامین امنیت کشور به آنان یاری رسانده است.

دولت جرج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا شنود شهروندان را طبق قانون پاتریوت (میهن دوستی) که کنگره کمی پس از ۱۱ سپتامبر تصویب کرده بود، قانونی کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر لایحه‌ای را امضا کرد که موجب اصلاحات در نحوه جمع‌آوری اطلاعات آژانس امنیت ملی آمریکا از تبادلات اینترنتی است.

XS
SM
MD
LG