لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

«بسیاری از اطلاعات ضبط شده آژانس امنیت ملی مربوط به کاربران عادی است»


براساس گزارش روزنامه واشنگتن پست، بسیاری از افرادی که فعالیت‌های اینرتنتی آنها توسط آژانس امنیت ملی آمریکا کنترل می‌شد، شهروندان عادی بودند که فعالیت‌های آنها، مورد شک و تردید نهادهای امنیتی نبوده است.

این گزارش بر اساس یک پژوهش ۴ ماهه بر روی بایگانی اطلاعاتی که ادوارد اسنودن – پیمانکار پیشین دولت ایالات متحده، که اطلاعات محرمانه امنیتی کشور را فاش کرد و به روسیه گریخت – در اختیار این روزنامه قرار داده بود تنظیم شده است.

در این گزارش ادعا شده است که بیش از نیمی از اطلاعات جمع‌آوری شده از کاربران اینترنتی، مربوط به فعالیت‌های شهروندان عادی آمریکایی و غیرآمریکایی است، که در جریان کنترل فعالیت‌های اشخاصی که هدف اصلی بودند، ضبط شده است و خود آنها هدف نظارت و شنود نبودند.

به نوشته واشنگتن پست، آژانس امنیت ملی آمریکا طی برنامه رصد اینترنی خود، توانست به اطلاعات ارزشمندی درباره فعالیت‌های نظامی و هسته‌ای پنهان، در خارج از مرزهای خود دست پیدا کند.

در کنار این اطلاعات مهم نیز، داستان عشق و دلدادگی، روابط نامشروع جنسی و بحران‌های جسمی و روحی بسیاری از کاربران اینترنتی که به طور ناخواسته هدف شنود قرار گرفته‌اند، به عنوان اطلاعات غیرقابل استفاده، توسط این آژانس ثبت و ضبط شده است.

مقام‌های آمریکایی تاکنون به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

ادوارد اسنودن سال گذشته، انبوهی از اسناد محرمانه آژانس امنیت ملی را از طریق روزنامه‌های گاردین و واشنگتن پست در اختیار رسانه‌ها گذاشت و هم اکنون به عنوان پناهنده در روسیه بسر می‌برد.

درپی این اقدام، ایالات متحده او را به «سرقت (اطلاعات) و جاسوسی» متهم کرده و خواستار محاکمه وی شده‌ است.

اسنودن، در گفتگویی با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا که که اوایل خرداد ماه پخش شد، خود را یک «میهن پرست» خواند، اما گفت تا آن زمان که شرایط برای بازگشت وی به کشور فراهم شود، قصد دارد با تقاضای تمدید پناهندگی‌اش از دولت روسیه، در آن کشور بماند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا پیش از پحش مصاحبه اسنودن گفت او باید «مثل یک مرد» به ایالات متحده بازگردد و با اتهام جاسوسی‌اش روبرو شود.

XS
SM
MD
LG