لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

پایان ماموریت سفیر پرحاشیه روسیه در تهران


 نظامیان ارشد جمهوری اسلامی ایران در مقابل سفیر روسیه در تهران
نظامیان ارشد جمهوری اسلامی ایران در مقابل سفیر روسیه در تهران

با پایان دوران ماموریت لوان جاگاریان در تهران به زودی الکسی ددوف بر جایگاه مهم سفیر روسیه در جمهوری اسلامی ایران تکیه می‌زند.

لوان جاگاریان که اصالتی ارمنی دارد و به شش زبان زنده دنیا از جمله فارسی مسلط است از ۱۷ اکتبر ۲۰۱۱ به عنوان سفیر تام‌الاختیار روسیه به تهران آمد. نام او اما در یکی دو سال گذشته به ویژه بعد از حضور ابراهیم رئیسی در بالاترین مقام دولتی جمهوری اسلامی بر سر زبان‌ها افتاد.

او با صحبت‌های جنجالی و حاشیه‌سازی‌های زیاد در تهران مورد انتقاد مردم و رسانه‌ها قرار گرفت اما هیچ‌گاه برای پاسخ به سخنانش نه مورد توبیخ قرار گرفت و نه به وزارت خارجه جمهوری اسلامی احضار شد.

جاگاریان در حاشیه‌سازترین اقدامش در ایران ، بهمن سال گذشته با انتشار پستی در توییتر ، از «الکساندر گریبایدوف» طراح عهدنامه ترکمنچای تجلیل کرد، که این اقدام با اعتراض گسترده ایرانیان و حتی انتقاد روزنامه‌های نزدیک به حکومت روبرو شد، در مقابل اما سفارت روسیه در تهران با انتشار بیانیه‌ای رسمی، انتقاد‌های مطرح شده را «مطلقا بدون‌پایه و بی‌اساس» خواند و گفت :«الکساندر گریبایدوف برای شما ایرانیان دشمن است اما برای ما شاعر و دیپلماتی بزرگ است.


او در پرده‌ای دیگر از حاشیه‌سازی‌هایش که ایرانیان آن را توهین تلقی کردند اما خودش گفت که قصدش توهین نبوده، عکسی را از خود و سفیر جدید انگلیس در اینستاگرام منتشر کرد که کاملا شبیه عکس چرچیل، روزولت و استالین در «کنفرانس تهران» در سفارت روسیه بود.

سفیر روسیه همچنین در مصاحبه‌ای جنجالی با روزنامه شرق با رد کم‌‌کاری‌های کشورش برای بهره‌برداری از نیروگاه بوشهر ، انگشت اتهام را به سوی ایران دراز کرد و گفت:« ما مقصر نیستیم بلکه این ایران است که چند صد میلیون یورو به ما بدهکار و پرداخت هم نمی‌کند.»

جاگاریان، اردیبهشت ماه نیز در گفتگو با یک روزنامه چاپ مسکو درباره موانع گردشگری در ایران گفته بود:« حجاب و ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی دو مانع بزرگ بر سر راه گردشگران روس در سفر به ایران است که من بارها و با صراحت در این باره به ایرانی‌ها تذکر داده‌ام.»

سفارت روسیه در ایران در واکنش به این خبر هم در بیانیه ای اعلام کرد که اظهارات سفیر مسکو در تهران از سوی رسانه های فارسی زبان تحریف شده است.

حالا بعد از حدود ۱۱ سال، دوره حضور لوان جاگاریان در تهران به سرآمده و الکسی ددوف در حالی قرار است سفیر تام‌الاختیار کرملین در تهران شود که روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه وارد مرحله جدیدی شده‌ است، مرحله‌ای که به عقیده ناظران، چرخش عیان جمهوری اسلامی به سوی شرق و همراهی با روسیه در جنگ اوکراین، موضع روسوفیل‌ها در ایران را بیش از پیش تقویت کرده و در مقابل ایران را از توافق با غرب و باز شدن قفل‌های تحریم دورتر و دورتر کرده است.

XS
SM
MD
LG