لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

ولایتی: همکاری‌های چین و روسیه با ایران برای منطقه بسیار مهم است


 علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه سابق ایران و مشاور علی خامنه‌ای
علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه سابق ایران و مشاور علی خامنه‌ای

مشاور علی خامنه‌ای در امور بین‌الملل در دیدار با سفیر چین در تهران ، چین را متحد استراتژیک جمهوری اسلامی دانست و گفت:‌« جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همکاریهایش را با چین بیش از پیش توسعه داده و به حضور بیشتر این کشور در خاورمیانه کمک کند.»

وی با ابراز خوشحالی از تشکیل قطب جدید روسیه و چین در نظام سیاسی جهان افزود:‌ «همکاری‌های ایران با روسیه و چین برای امنیت و سرنوشت منطقه بسیار مهم است.»

ولایتی حمله روسیه به اوکراین را مقابله روسیه با تهاجم گسترده ناتو خواند و تصریح کرد: «جمهوری اسلامی ایران، تهدید یکپارچگی چین از سوی آمریکا را نیز به شدت محکوم می‌کند.»

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، فروردین سال ۱۴۰۰ سند همکاری ۲۵ ساله‌ای را امضا کردند بدون آنکه جزئیاتی از مفاد آن منتشر شود.

روزنامه نیویورک تایمز در آن زمان فاش کرد که براساس این توافق، چین با ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در ایران طی ۲۵ سال آینده در مقابل دریافت نفت موافقت کرده‌ است.

انتشار خبر همکاری بلند مدت بین ایران و چین اما انتقادهای زیادی را به دنبال داشت. منتقدان این سند را با قراردادهایی مانند ترکمانچای مقایسه و از دادن امتیازات بیش از حد به چین در وضعیتی که ایران با تحریم‌های آمریکا روبرو است، ابراز نگرانی کردند.

XS
SM
MD
LG