لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا در صدد وضع محدودیت‌هایی جدید برای محافظت از نهنگ‌ها


نهنگ حقیقی اطلس شمالی - آرشیو
نهنگ حقیقی اطلس شمالی - آرشیو

مقامات فدرال آمریکا چند سال گذشته را صرف تجزیه و تحلیل قوانین صنعت کشتیرانی کرده‌اند و اکنون می‌گویند که به انتشار دستور‌العمل‌های جدید برای کمک به محافظت از گونه‌های در خطر انقراض نهنگ، نزدیک شده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، به نقل از سخنگوی اداره ملی اقیانوسی و جوی، این سازمان پژوهشی دولتی آمریکا، قوانین پیشنهادی خود را در هفته‌های آینده منتشر خواهد کرد که با یک رویه همه‌پرسی پیگیری خواهد شد.

محیط‌بانان مدت‌ها است که برای محافظت از «نهنگ‌های حقیقی اطلس شمالی» که تعداد آنها به کمتر از ۳۴۰ قلاده رسیده و خطر برخورد با کشتی‌های بزرگ آنها را تهدید می‌کند، دولت را برای وضع قوانین سخت‌گیرانه‌تر حمل و نقل دریایی، تحت فشار قرار داده‌‌اند.

شمار جمعیت نهنگ‌ها به دلیل افزایش مرگ و میر و کاهش تولید مثل، به طور چشمگیری در سال‌های اخیر افت کرده است.

کریستن مانیل، وکیل مرکز تنوع زیستی، می‌گوید: «اینها دو تهدید اصلی برای این گونه‌ها هستند: گیر افتادن در ابزار و وسایل ماهیگیری و برخورد با کشتی‌ها.»

قوانین جدید می‌تواند اقدامات موجود برای حفاظت از نهنگ‌ها را که در حال حاضر با شبکه‌ای از «مناطق با سرعت آهسته» انجام می‌شود بسط دهد و دریانوردان را ملزم کند تا برای جلوگیری از برخورد با نهنگ‌ها به آرامی عبور کنند.

در حال حاضر در برخی از مناطق اقیانوس «سرعت آهسته» اجباری و در برخی دیگر مناطق، داوطلبانه هستند. طرفداران محیط زیست مدت‌ها است که به دنبال اجباری کردن همه این مناطق یا دست‌کم تعداد بیشتری از آنها بوده‌اند. برخی دیگر نیز خواسته‌اند تا ابعاد مجاز کشتی‌ها در اقیانوس اطلس شمالی محدود شده و طول کشتی‌های مجاز به زیر ۲۰ متر کاهش یابد.

سوابق اداره ملی اقیانوسی و جوی نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ نهنگ از بهار ۱۹۹۹ تا بهار ۲۰۱۸ توسط کشتی‌های بزرگ مورد اصابت قرار گرفته‌اند. این برخوردها همیشه کشنده نیستند، ولی حامیان حیات وحش هشدار داده‌اند که برخوردهایی که کشنده نیستند نیز می‌تواند تولید مثل نهنگ‌ها را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG