لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۲

پژوهش جدید: کوسه «سفید بزرگ» احتمالا بر کوسه غول‌پیکر «مگالودون» غالب شده است


دندان‌های فسیل شده «مگالودون»
دندان‌های فسیل شده «مگالودون»

مطالعه جدیدی بر روی محتوای دندان‌های کوسه، هم از کوسه زنده و هم از کوسه منقرض شده، شواهدی را ارائه می‌دهد که حاکی بر این است که شاید کوسه قدرتمند و عظیم‌الجثه «مگالودون» توسط کوسه «سفید بزرگ»، در آب‌های ماقبل تاریخ، از رقابت خارج شده باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پژوهشگران دو ماده معدنی در مینای دندان‌های کوسه را مورد بررسی قرار دادند و و با مقایسه نسبت آنها با یکدیگر قادر شدند که رژیم غذایی این دو کوسه و موقعیت آنها در زنجیره غذایی دریایی را بسنجند.

آنها دریافتند که هرچند مگالودون ممکن است میلیون‌ها سال در بالای زنجیره غذایی دریایی تنها بوده باشد، ولی ظهور کوسه سفید بزرگ، یک شکارچی دیگر را که طعمه مشابهی با آن داشت را به راس جدول اضافه کرد.

یک دانشمند در حال مطالعه بر روی دندان‌های کوسه
یک دانشمند در حال مطالعه بر روی دندان‌های کوسه

این رقابت بر سر منبع غذا، بین دو ماهی شکارچی غول‌پیکری بود که یکی (کوسه سفید بزرگ) درفیلم‌ «آرواره‌ها» محصول ۱۹۷۵ و دنباله‌های آن، و دیگری (مگالودون) در فیلم محبوب «مگ» محصول ۲۰۱۸، در تخیل و ذهن عموم نقش بستند.

مقایسه اندازه دندان «مگالودون» منقرض شده (چپ) با دندان کوسه سفید بزرگ معاصر
مقایسه اندازه دندان «مگالودون» منقرض شده (چپ) با دندان کوسه سفید بزرگ معاصر

مگالودون حدود ۱۵ میلیون سال پیش پدیدار و حدود ۳.۶ میلیون سال پیش منقرض شد. گفته می‌شود که مگالودون‌ها از بزرگترین شکارچیان تاریخ زمین بودند که طول آنها به حدوداً ۱۵ تا ۲۰ متر می‌رسید.

کوسه سفید بزرگ که حدود ۵.۳ میلیون سال ظاهر شده است، دست‌کم ۶ متر طول دارد.

پژوهشگران می‌گویند که مگالودون اصولاً در کتاب‌ها و فیلم‌ها به شکل یک کوسه غول‌آسا و ترسناک پرتره می‌شود، ولی در حقیقت آنها اطلاعات ناچیزی در مورد این کوسه منقرض شده دارند.

XS
SM
MD
LG