لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

اکسیوس: مقامات آمریکایی با شرکای خود درباره «توافق موقت با ایران» گفت‌و‌گو کردند


رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در کنار رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در کنار رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی

سایت خبری اکسیوس به نقل از ۱۰ «مقام اسرائیلی، دیپلمات‌های غربی و کارشناسان آمریکایی،» نوشت که دولت جو بایدن در هفته‌های اخیر با شرکای اروپایی و اسرائیلی‌ خود درباره پیشنهادی برای توافق موقت هسته‌ای با ایران گفت‌و‌گو کرده است.

طبق این گزارش، این توافق شامل تخفیف در مورد برخی از تحریم‌ها در ازای مسدود کردن بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران می‌شود.

به نوشته اکسیوس، این رویکرد جدید دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، نشان می‌دهد که واشنگتن چقدر نگران پیشروی‌های اخیر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است.

آمریکا دیپلماسی برای رسیدن به توافق برای بازگشت به برجام را رد نکرده است، اما سال گذشته در پی کمک نظامی ایران به روسیه و سرکوب اعتراضات ضد حکومتی، آن را از دستور کار خارج کرد.

صدای آمریکا در این باره با مقامات دولت آمریکا تماس گرفته و منتظر پاسخ آنها است.

اکسیوس به نقل از این ۱۰ منبع نوشت: «دولت بایدن در ماه ژانویه گفت و گوها درباره رویکرد جدید خود را آغاز کرد و در ماه فوریه به اسرائیل و سه متحد اروپایی خود - فرانسه، آلمان و بریتانیا - در مورد این رویکرد اطلاع‌رسانی کرد.»

آکسیوس نوشت یک مقام اسرائیلی و یک دیپلمات غربی‌گفتند که ایرانی‌ها از این گفت‌وگوهای ایالات متحده آگاهند اما تاکنون این ایده را رد کرده‌اند.

سه مقام اسرائیلی و دیپلمات غربی گفتند که ایرانی‌ها گفته‌اند به توافقی کمتر از برجام که در سال ۱۳۹۴ امضا شد رضایت نمی‌دهند.

XS
SM
MD
LG