لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۱

پس از شمارش حدود ۹۰ درصد آرا پیروزی نتانیاهو در انتخابات اسرائیل تقریبا قطعی است


بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو

داده‌های کمیته مرکزی انتخابات اسرائیل نشان می‌دهد که بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود، پس از شمارش تقریبا ۹۰ درصد از آرا، قریب به یقین، نخست‌وزیر بعدی اسرائیل خواهد بود. بر اساس این داده‌ها اگر نتایج به طور قابل‌توجهی تغییر نکند، یک بازگشت خیره‌کننده برای نتانیاهو رقم خواهد خورد.

نخست‌وزیر اسبق اسرائیل که هم‌اکنون در سه پرونده فساد محاکمه می‌شود، در صورت انتخاب به چهار سال بن‌بست سیاسی که کشور را ناگزیر از «برگزاری یک‌سری از انتخابات» کرده‌است، پایان می‌دهد.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر دولت انتقالی اسرائیل، روز چهارشنبه، به‌دلیل گزارش نتایج اولیه انتخابات، که حاکی از پیروزی جناح رقیب است، برنامه های خود را برای شرکت در «کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد» برای هفته آینده در مصر، لغو کرد.

از سویی دفتر نخست‌وزیری اعلام کرده‌ است که اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، در کنفرانس جهانی تغییرات اقلیمی در شرم‌الشیخ، شرکت خواهد کرد.

پیش‌تر قرار بود که لاپید، روز دوشنبه برای شرکت در «نشست جهانی آب‌و‌هوا» به استراحتگاه دریای سرخ، پرواز کند.

بیش از نود رئیس دولت، از جمله جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، از ششم تا هجدهم نوامبر، در این استراحت‌گاه، گردهم خواهند آمد.

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، همچنین روز دوشنبه از رهبران مذهبی جامعه یهودی آمریکا خواسته تا به نتایج انتخابات احترام بگذارند، حتی اگر این نتایج، خوشایند آن‌ها نباشد.

هرتزوگ در یک سخنرانی ویدئویی در مجمع عمومی فدراسیون‌های یهودی آمریکای شمالی در شیکاگو، گفت: «من می‌دانم که تکرار انتخابات در اسرائیل تا حدودی نگران‌کننده است، من از پرسش‌هایی که در بسیاری از جوامع یهودی در سراسر جهان درباره نتیجه انتخابات مطرح می‌شود، آگاه هستم.»

اظهارات هرتزوگ، اشاره‌ای ضمنی به پتانسیل شکل‌گیری یک دولت متشکل از «حزب راست افراطی» است. این چشم‌انداز برای بسیاری از گروه‌های یهودی‌آمریکایی، خوشایند نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG