لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۵

نتانیاهو ممکن است «راست‌گرا‌ترین» دولت در تاریخ اسرائيل را تشکیل دهد 


بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو زندگینامه اخیر خود را با عنوان «بی بی: داستان من» با این بیانیه به پایان رساند که دوران حضور او روی نیمکت اپوزیسیون (پارلمان)، پس از شکست در انتخابات سال ۲۰۲۱، یک «وقفه» بود و وظایف بزرگی در پیش است.

این کتاب که درست قبل از پنجمین انتخابات اسرائیل در چهار سال گذشته منتشر شد و در روز انتخابات در بیرون از مراکز رای‌گیری در معرض دید عموم قرار گرفت، سراسر درباره اطمینان نتانیاهو به این است که به زودی او بار دیگر سمت نخست‌وزیری را در دست خواهد گرفت.

به نوشته رویترز اگر نتایج شمارش اولیه آرا تغییر نکند، نتانیاهو دولتی را تشکیل خواهد دهد که به نظر می‌رسد یکی از راست‌گراترین دولت‌های تاریخ اسرائیل باشد.

نتایج شمارش آرا نشان داده که کفه ترازو به نفع نتانیاهو سنگین شده است.

«بی‌بی» پیش از این نیز حدود ۱۵ سال و نیم در دو دوره مختلف نخست‌‌وزیر اسرائیل بوده است.

نتایج قطعی انتخابات اسرائيل قرار است تا شامگاه روز پنج‌شنبه، دوازدهم آبان، اعلام شود.

۶۵ کرسی به دست آمده برای جناح راست اسرائیل در حالی گزارش شده است که تا نخستین ساعات پیش از رای گیری نیز پیش‌بینی نتایج انتخابات برای همه ناظران دشوار می‌نمود.

نتانیاهو وعده داده است که مسیر دستاوردهای دوره گذشته خود از جمله پیمان ابراهیم را که منجر به برقراری روابط دیپلماتیک با بحرین و امارات و احتمال برقراری روابط با چند کشور دیگر عرب شد، ادامه دهد.

در پی انتخابات، یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائيل گفت که در یک نشست سازمان ملل متحد درباره تغییرات اقلیمی شرکت نخواهد کرد.

دفتر لاپید گفت که اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوی اسرائيل در این کنفرانس که ۶ تا ۱۸ نوامبر برگزار می‌شود اسرائیل را نمایندگی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG